Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Az MSZP szerint a miniszterelnök által 2010-ben meghirdetett takarékos kormányzás programja ellenére, az utóbbi két évben közel 90 milliárd forintot költöttek eszközbeszerzésekre, tanácsadói szerződésekre és utazásokra a minisztériumok.
Józsa István, az ellenzéki párt gazdasági ügyekért felelős frakcióvezető-helyettese szerdai sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2010-ben, a 29 pontos gazdasági akciótervben hirdette meg a takarékos kormányzás programját és rendelt el beszerzési stopot a minisztériumokban. Az MSZP-s országgyűlési képviselő elmondása szerint azóta minden félévben kérdéssel fordult a minisztériumokhoz ezzel kapcsolatban, a két év alatt megkapott adatokat összesítve pedig kiderült, hogy a beszerzési tilalom ellenére, nyolc minisztérium és annak intézményei, „sumákban” mintegy 70 milliárd forintot költöttek gépkocsikra, bútorokra, mobiltelefonokra és informatikai eszközökre, 4,2 milliárdot fordítottak tanácsadói-ügyvédi szerződésekre, valamint közel 20 milliárd forintot elutaztak. Józsa István ezt tarthatatlannak és megengedhetetlennek nevezve úgy vélte: ezek alapján a miniszterelnök nem szavahihető és nem hiteles az a politika sem, amelynek jegyében a kormány mindenhol megszorít, miközben a saját magára közel 90 milliárdot költ. Ezért az MSZP nevében azt követelte, hogy a minisztériumok tartsák be a beszerzési tilalmat.
Józsa István a minisztériumoktól kapott adatokat részletezve elmondta: a tárcák az elmúlt két évben 17,5 milliárd forintot költöttek járművekre, 6 milliárdot bútorokra, fél milliárdot telefonok beszerzésére, emellett 42 milliárd forintot fordítottak informatikai eszközökre. A tanácsadói megbízások közül kiemelte, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 60 milliós szerződést kötött az országimázskampány koordinálására, és 460 milliót költött egy kutatási anyagra, amely arról szól, milyen eszközökkel lehetne a Magyarországról kialakult képet javítani Amerikában és Nyugat-Európában. Erre megvan a válaszunk, nem ilyen politikát kellene folytatni és szavahihetőnek kellene lenni a diplomáciában – mondta ezzel kapcsolatban Józsa István. A politikus az azeri katonatiszt kiadatására utalva megjegyezte: a 20 milliárdos utazási költség „meg is látszik” a külkapcsolatainkon.