MNB: A 2008-as IMF-megállapodás nemzeti érdek volt

2012. szeptember 26. 12:26

Simor András kijelentette: 2008-as, a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval kötött hitelmegállapodás nemzeti érdek, szükséges, fontos és sikeres volt, amelyben a Magyar Nemzeti Bank kulcsszerepet játszott.

2012. szeptember 26. 12:26

Simor András jegybankelnök az Országgyűlés gazdasági bizottságának szerdai ülésén „A 2008-as IMF-megállapodás és körülményei” című napirendi pontjának meghívott előadójaként emlékeztetett: 2008 őszétől hosszabb lejáratokon és devizában gyakorlatilag lehetetlenné vált a magyar költségvetés finanszírozása. „Akkor, október első hetében a forint már 10 százalékkal gyengült, a 10 éves állampapírok hozama 150 bázisponttal emelkedett, és egyes bankok csak az MNB támogatásával tudták biztosítani devizaforrásaikat” – fejtette ki. Simor András rámutatott: a megállapodás aláírása után 2008 végére az árfolyam stabilizálódott, a hosszú lejáratú állampapírhozamok visszatértek a szeptemberi szintekre. A külföldi banktulajdonosok pedig 2010 őszéig, az IMF/EU megállapodás felmondásáig nem vontak ki forrásokat az országból.

A jegybank 2008-as előrevetítései szerint a kötvénykibocsátás elmaradása már decemberében az állam fizetésképtelenségét jelentette volna, a kincstárjegy-kibocsátás elmaradása hamarabb jelentett volna államcsődöt – mondta Simor András. A jegybank elnöke emlékeztetett: a hitelmegállapodás megkötésének időpontjában a kilátások rendkívül bizonytalanok voltak. Rámutatott: Az Államadósság Kezelő Központ októberben sem forintban, sem devizában nem tudott kötvényt kibocsátani. „Várható volt, hogy rövidebb lejáratú állampapírokat sem tud majd kibocsátani, és ez októberben be is következett” – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy miért ő jelezte a  Nemzetközi Valutaalap felé Magyarország hiteligényét, Simor András úgy válaszolt: „Azért mert akkortájt az MNB volt megbízva, hogy képviselje az országot az IMF-ben”. Hozzátette: ezt úgy tette meg, hogy azzal az ÁKK vezérigazgatója és a miniszterelnök is egyetértett.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 121 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MikkaMakka
2012. szeptember 26. 16:15
de jó is az egybites logika, Orbán a nemzeti, ha Simor nem ért vele egyet akkor ő csk hazaáruló lehet:D és a fő bűne h ilyen sok devizatartalékot halmozott fel:D biztos még úszni is szokott a sok pénzben mint a Dagobert bácsi!!
tarackos
2012. szeptember 26. 16:02
A 2008-as megállapodás egy rossz megállapodás volt. A mostani meg jó lesz. Olyan jó lesz, már alig várom!
Sándor
2012. szeptember 26. 15:48
A Magyarországtól független, a kizárólag külföldi érdekeket szolgáló Simon-éra a központi pénzintézetnél keserű éveket hozott a magyar gazdaságra. A nemzetközi válság begyűrűző hatásait ugyanis nemhogy tompította volna, inkább kiélezte az a fajta lagymatag monetáris politika, amely ez idő alatt az intézményben folytatott. http://mno.hu/vezercikk/szakitas-a-dogmakkal-1107637
Sándor
2012. szeptember 26. 15:47
Vajon... 2010-re hova tüntek a munkahelyek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!