A kormány elkötelezett abban, hogy „a Kúria a régi fényében ragyoghasson”, ezért készen áll megtalálni annak módját, hogy a testület minél hamarabb ismét a régi épületét használhassa – közölte a miniszterelnök kedden Budapesten, a Kúria másfél évszázaddal ezelőtti visszaállítása alkalmából tartott teljes ülésen.
Orbán Viktor beszédében szólt a bírák nyugdíjazásának új szabályairól: tisztában vannak a sérelmekkel, de a parlament ezt a lépést az új általános nyugdíjrendszer részének tekinti. A kormányfő kitért arra is: „a mostani kétharmad után is van élet”, és szerinte a kétharmados szabályok fenntartása egy folyamatos konszenzuskényszert épít a rendszerbe, aminek a jövőben az igazságszolgáltatás az előnyét fogja érezni. A miniszterelnök úgy fogalmazott: Európa válsága miatt a jövőben nem lehet majd úgy élni, ahogyan eddig. Új európai rend fog kialakulni, amelyben új erőcentrumok jelennek meg, egyes államok felemelkednek, mások hátrébb sorolódnak. A 2010-ben kétharmados többséggel megválasztott Országgyűlés vállalta a megújulás felelősségét, az eszközöket „jól, rosszul használjuk”, erről mindenkinek meglehet a maga véleménye.
A miniszterelnök felidézte, a parlament megalakulásakor választ kellett adniuk arra a kérdésre, hogy parlamentáris vagy prezidenciális rendszerre van-e szükség. Végül történeti és jogtiszteleti okokból amellett döntöttek – bár több érv is szólt a prezidenciális rendszer felé való elmozdulás mellett –, hogy a magyar közjogi rendszer továbbra is a parlamentarizmus keretei között működjön. „Ehhez értünk, ezt ismerjük” – tette hozzá. Emlékeztetett: az ügyészséget nem rendelik a kormány alá, hanem továbbra is a parlament alatt marad, sőt az igazságszolgáltatás általános reformját sem úgy képzelték, hogy „a kormány felé állapítják meg az igazságszolgáltatás felelősségét, hanem azt is inkább a parlament kezében” hagyták. Az igazságszolgáltatási reform, a hamarosan elfogadandó új polgári és büntető törvénykönyv, valamint az új közigazgatási rendszer elismerésre méltó munka.