A teljes ellenzéki oldal közös felelőssége, hogy ne újra egy megosztásra és gyűlöletkeltésre épülő országot építsen

Akik valóban rendszerváltást akarnak, azok megtalálják az együttműködés szükséges, kritikus mennyiségét és formáját.

Az MSZP 58 tagja közül 57 aláírta hétfőig azt a nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy a szocialista képviselőcsoport tagjai maradnak. Mesterházy Attila pártelnök szerint azonban 9 politikus „másképp értelmezte” azt, és nem kíván a ciklus végéig maradni.
A Demokratikus Koalícióhoz tartozó hét képviselő is aláírta azt a nyilatkozatot, miszerint az MSZP frakció tagjai kívánnak maradni. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor levelet küldött Mesterházy Attilának, amelyben úgy fogalmazott: a nyilatkozat „nem jelent semmit azon túl, hogy az aláírás napján a frakció tagjai vagyunk, és az esetleges jövőbeni kilépésig azok is kívánunk maradni”. Gyurcsányon kívül Szűcs Erika korábbi szociális és munkaügyi miniszter is kiegészítést fűzött a nyilatkozathoz, és személyes egyeztetést kért Mesterházy Attilától.
A pártelnök-frakcióvezető által kért nyilatkozatot a képviselőcsoport tagjai közül egyedül Oláh Lajos nem írta alá a határidőig. A Hajdú-Bihar megyei listáról a parlamentbe jutott politikus az őt delegáló szervezetek állásfoglalását várja, megérkezésükig pedig haladékot kért.
Mesterházy Attila érzékeltette: a frakcióban folytatott személyes konzultációk alapján elmondható, hogy kilenc, a nyilatkozatot aláíró politikus nem a ciklus végéig szóló elkötelezettségként értelmezte a dokumentumot. Hozzátette, ez a helyzet fenntartja az MSZP-ben uralkodó, a szocialista pártnak ártó bizonytalanságot, ezért csütörtökre megbeszélésre hívta Gyurcsány Ferencet.