A hetedik iksz

2016. augusztus 02. 07:11

Hetven évvel ezelőtt ért véget a modern pénztörténet egyik legsúlyosabb inflációjának rövid, de kegyetlen időszaka, megszületett az új pénz, a máig is fogalomban lévő forint.

2016. augusztus 02. 07:11
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Ez hetven év alatt évente átlagosan éppen tízszázalékos inflálódást jelent. Az akkoriban az aranyhoz rögzített árfolyamú dollárban kifejezve, a legalábbis formálisan konvertibilisnek nyilvánított forint 11,7 dollárt ért. De mivel az új forint a magyar belföldi személyek számára természetesen nem volt dollárra váltható, így a dollár azonnal kialakuló feketepiaci ára ötven-hatvan forint körül lehetett. És mivel a dollár hivatalos, de most már valóságos árfolyama nagyjából huszonötszörösére nőtt (kétszáznyolcvanöt forint körül van), a forint pedig ezredrészére gyengült, így ebből azt is megállapíthatjuk, hogy közben az aranyhoz képest a dollár is negyvenedére csökkent.

A negyvenedére romló dollár, és a dollárhoz képest huszonötöd részére romló forint ennek a két adatnak a szorzataként jutott az eredeti ezredrészét jelentő szintre. Érdemes kicsit szemügyre venni azt is, hogy mi mennyibe került az új forintban kifejezve a bevezetés pillanatában. Nos, a kenyér kilója és a tej literje egyaránt kilencven fillérbe került akkor. Ezeknek a cikkeknek ehhez képest ma nagyjából háromszázszoros az ára, tehát az alapvető élelmiszerek lényegesen lassabban drágultak, mint ahogy az átlagos árszint emelkedett. Fontos törekvés volt, hogy a búza ára igazodási pont legyen, negyven forint volt egy mázsa belőle.

Érdekességként jegyzem meg, hogy a benzin literjének ára csak a kétszázszorosára nőtt, egy perc telefonbeszélgetés pedig mindössze százszorosára. Igazán jelentős mértékben a lakhatás drágult, akárcsak általában a sok élőmunkát tartalmazó szolgáltatások. Például egy hajvágás, ami ma – a férfiakat tekintve – háromezer forint, akkor mindössze egyetlen forintba került. De egy ma tízmillió forintba kerülő lakás nagyjából háromezer forintot ért 1946-ban. Bár a forint bevezetése és a bevezetés viszonylagos sikeressége mögött globális hatalmi alku állt, az első évtizedben az inflálódás igen jelentős volt. Egy évtized elteltével már csak nagyjából a tizedét érte. Ezt követően a hetvenes évek közepéig meglepően stabilnak bizonyult a forint, ez alatt a közel két évtized alatt nagyjából mindössze kétszeresére emelkedett az árszínvonal. Ráadásul úgy, hogy közben az áruhiány jelentős részben még enyhült is, tehát nem arról volt szó, hogy infláció ugyan nincs, de ezzel párhuzamosan áru sincs.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2016. augusztus 02. 15:17
http://www.forintportal.hu/forint/1_forint/www_forintportal_hu_1946_1_forint_kp.jpg Kinek volt jó baloldali kép (1) egyeseknek jobb oldali kép (fej) fejeseknek Írás oldal F őkönyvelőknek O rvosoknak R evizoroknak I ngyenélőlnek N aplopóknak T alpnyalóknak
*ufó*
2016. augusztus 02. 08:33
Hajvágás, telefonbeszélgetés, szegény kommunista fiatal demokrata Laci bácsika. Mért nem erről dumálsz valamit ? Jól nézd meg a megmaradt háziorvosokat, mert lehet, hogy nem sokáig látod őket! Ma, 07:11 Túllépte a bűvös ötszázat a betöltetlen háziorvosi és alapellátást nyújtó fogorvosi körzetek száma az országban, ráadásul 2012 óta folyamatosan 300-nál több védőnő is hiányzik a rendszerből. Van, aki az alapellátás államosítását sürgeti, mások szerint meg kellene duplázni a körzetek pénzét, hogy ismét vonzó legyen az egészségügynek ez az ága, a kormány azonban nem akar határozott lépéseket tenni az alapellátás javítására. http://sztarklikk.hu/kozelet/jol-nezd-meg-a-megmaradt-haziorvosokat-mert-lehet-hogy-nem-sokaig-latod-oket/282446
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!