Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Nagy bajba került Orbán, amikor Angela Merkel személyében egy liberális kereszténydemokrata állt mellette. Nem könnyű így eladni azt a fasiszta elméletet, hogy a kereszténydemokrácia és a liberalizmus egymás ellentétei.
„A demokrácia csak liberális lehet. A demokrácia lényege a liberalizmus, az emberi szabadság biztosítása és elsőbbsége a népboldogító tekintélyuralmi rendszerekkel szemben. Nem liberális demokrácia nem létezik. A liberalizmus nem egy eszmerendszer a sok közül, amire Orbán utalt a sajtótájékoztatón. Azt mondta, hogy aki azt mondja, hogy a demokrácia szükségszerűen liberális, az privilégiumot követel egy eszmerendszernek, amit nem adhatunk meg neki.
Csakhogy a liberalizmus valamennyi eszmerendszert magában foglaló keret, nem a demokráciában létező eszmerendszerek egyike. Ezért a konzervatív és nem konzervatív pártoknak egyformán liberálisoknak kell lenniük, amennyiben elismerik és elfogadják a liberális elveket, a demokrácia alapelveit és kereteit. A katolicizmus ezeket az alapelveket és kereteket utasítja el, és egy csúsztatással a liberalizmust az egymással versengő eszmerendszerek egyikének mutatja be.
De itt nem a demokrácián belüli versenyről, hanem demokrácia és fasizmus harcáról van szó. Az antiliberális, illiberális rendszerek nem demokratikusak, hanem fasisztoid jellegűek. A liberalizmus és a demokrácia ellentéte a fasizmus, nem egy másfajta demokrácia. Korlátozott demokrácia nem demokrácia, hanem leplezett fasizmus.
Orbán nyíltan megtagadta a hatalom megosztásának elvét, ami a demokrácia alapját jelent. Mint mondta: Európában más a hagyomány, sokkal helyénvalóbb együttműködésről beszélni, mint fékekről és egyensúlyokról. »A fékek és egyensúlyok egyesült államokbeli találmány, amelyet Európa intellektuális középszerűségből átvett és alkalmaz az európai politikában« – állította, ami nem igaz, mert a hatalmi ágak megosztásának elve Montesquieu-től származik, az európai felvilágosodás terméke, amely véget vetett az 1500 éves katolikus uralomnak Európában, amelyet akkor még nem fasizmusnak neveztek, de a lényege az volt, amely tüzes fogóval hirdette a szeretetet, és máglyák dolgoztak a közjó és az erkölcs védelmében.
Ezért a »keresztény-nemzeti« államnak nevezett magyar állam, amely a politikai katolicizmus ideológiai talaján állt, fasiszta állam volt, nem volt demokratikus. Egyeseket megtéveszt, hogy a »keresztény-nemzeti« államban a demokrácia bizonyos elemei formálisan és eredeti tartalmuktól megfosztva létezhetnek. De ezek alá vannak rendelve a fasiszta állam ideológiájának, csupán hamisítvány formájában leplezik az állam valódi fasiszta jellegét.”