Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
Persze morfondíroztam én is eleget Brüsszel botfülűségén, az uniós bürokraták prokrusztészi ostobaságain, de azért egyezzünk meg abban, hogy így vagy úgy, élőbben, rugalmasabban a demokrácia is arról szól, amiről a sakk.
„A nacionalizmuson kívül más mondanivaló nincs
Nem csak Romániában. Valamilyen formában ebben az egész gyorstalpalással csatlakozott Kelet-Közép-Európában és a Balkánon ugyancsak. Amit raktunk a kilencvenes években Kőmíves Kelemenként, azt most mi magunk bontjuk le. Nem a történelem teszi ezt velünk, nem valamiféle predesztináció. Kívülről, kissé távolabbról talán úgy néz ki, hogy lényeges különbségek vannak a térség államainak demokratikus felzárkózásában. Ez csak látszat. Való igaz, a játékszabályok megváltoztatásában – menet közben, mi több, játék közben is sokszor – ma a magyarországi rezsim felülmúlhatatlannak látszik. De minden bizonnyal csak azért, mert az éppen regnáló többség rendelkezik ehhez a megfelelő eszközökkel, és ugyanakkor »nem rendelkezik« ilyen-olyan értelmiségi skrupulusokkal, ami a politikai hatalom kiterjesztését illeti. Vigasztaló is lenne, ha kivételnek mondhatnánk azt, ahogy Magyarországon egyre távolodik a sakkjáték szigorú elveitől, netán erkölcseitől a közélet.
Csakhogy más utakon-módokon ugyan, de ugyanezt kell látnom Romániában is. Ezt a mostani elnökválasztási kampány egyértelműen megmutatta. Ahogy durvulni kezdett a verseny, egy pillanat alatt lehulltak a programok a jelöltekről, mint az álarc. Vagy igazság szerint nem is voltak. Most nem az RMDSZ más logika szerint indított jelöltjére gondolok, hanem az összes többire, akik még a látszatát is kerülték minden sajátos víziónak, minden egyéni elképzelésnek a jövő romániai társadalmáról. (…)
Akármelyik is lesz ez az utód, a baloldal, netán a jobboldal jelöltje. Akár a románságát hangsúlyozó Victor Ponta, akár a németségét diszkréten elhallgató, vezetéknevének kezdőbetűjét, a J-t hirtelen I-re váltó Klaus Johannis. Nem mindegy nekünk sem persze, hogy melyikük lesz az elnök, de ez már szinte csak az embertől függ, nem a programtól. Romániában ma az ember maga a program. Vezérre van szükségetek, mondják a politikusok a választóknak, nem parlamentre, nem pártokra.
Ha nem vigyázunk, el is hisszük ezt, és mindannyian el fogjuk felejteni, hogy a vezér (államelnök?, miniszterelnök? nem a tisztségnév számít) minden bizonnyal nagy erejű figura ebben a sakkjátszmában, de nem ő a szuverenitás letéteményese, hanem a »király« (nevezzük, mondjuk, »népnek«, nehogy valaki azt higgye, monarchia után sóvárgunk). Talán mégis meg kellene tanítanunk sakkozni a gyerekeinket. Hátha azt is megtanulják, hogy győzni igazán csakis a játékszabályok betartásával lehetséges Európának ebben a részében is.”