A magyarországi politika összeomlása I.

2014. május 28. 08:13

A legtöbb országban egy ilyen választási eredmény a politikai status quo megerősítése lenne. Magyarország azonban már nem olyan, mint a legtöbb ország. A kormány újraválasztása a magyarországi politika összeomlását jelzi.

2014. május 28. 08:13
Kim Lane Scheppele
Galamus

Az már világos, hogy Orbán újbóli megválasztásával konszolidálta azt a jól hangszerelt alkotmányos puccsot, amely megrendítette az Európai Unió önelégült hitét, hogy ő a jól viselkedő demokráciák klubja. 2010 óta a Fidesz átírta az alkotmányt, anélkül, hogy ebbe bevont volna ellenzéki pártokat, és elsöprő, ellenőrizetlen hatalmat adott a párt vezetőjének, aki viszont időfecsérlés nélkül az összes állami intézmény ellenőrzését kicsavarta az ellenzéki kezekből, és mindenhová beásta politikai szövetségeseit, lábhoz parancsolva az igazságszolgáltatást, és radikálisan központosítva a politikai hatalmat. A Fidesz alkotmányos »reformja« Frankenstein-államot szült, olyan kormányzati formát, amely a különféle uniós tagállamok teljesen normális szabályait fércelte össze szörnyű, új egésszé. A magyar Frankenstein-államot alkotó részek eredeti kontextusukban talán tökéletesen működtek, de egy új alkotmányos rendszerben összekombinálva ezek az egykor normális szabályok abnormális eredményeket hoznak. A kormány szóvivői minden esetben, amikor bírálat érte az új alkotmányos rendszer bizonyos részeit, azt mondták, ez a szabály létezik Görögországban. Vagy Németországban. Vagy Nagy-Britanniában. Normális. Ennyi. De ezek a szabályok így együtt sehol máshol nem léteznek, csak Magyarország Frankenstein-államban. (…)

Az egyesült ellenzék nem volt jelen a kampányösvényen sem. Mielőtt a kampány hivatalosan megkezdődött volna, az egyesült ellenzék pártlistavezető jelöltjének, Mesterházy Attilának, a szocialisták vezetőjének volt egy sor színtelen megjelenése Magyarországon; ígért rövidebb várakozási időket az egészségügyben, fizetésemelést a rendvédelmiseknek, munkahelyeket a munkanélkülieknek, de anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna arról, hogyan vinné véghez ezeket a változtatásokat. Aztán Mesterházy úgy döntött, hogy kivonja magát a kampányból, és az Egyesült Államokban túrázik; Washingtonban azt mondta a hallgatóságának, hogy nincs szükség választási megfigyelőkre, mert a választás szabad és tisztességes lesz.

Mind Bajnai Gordon, mind Gyurcsány Ferenc, a két volt miniszterelnök, aki szakított a szocialistákkal, hogy saját pártot alakítson, majd szintén csatlakozott az ellenzéki koalícióhoz, energikus kampányt folytatott, sok fellépéssel. Erőfeszítéseik azonban nem takarhatták el a tényt, hogy a listavezető jelölt Mesterházy volt, akiről úgy tűnt, egyáltalán semmilyen terve nincsen. A kampányban résztvevők és kívül állók egyaránt azt kezdték suttogni, hogy a szocialisták hajlandók elveszteni a választás a Fidesz javára, ha a Fidesz cserébe fedezi a párt nagy adósságait. Meglepően nagy számú ember hozott valamiféle bizonyítékokat erre a vádra, és még többen elhitték. A kampány egyik bennfentese, akinek rosszul esett a bírálat, hogy a baloldali koalíció elmulasztotta eljuttatni az üzenetét a szavazókhoz, azt mondta nekem, hogy a kisebb pártok megpróbálták, de »a szocialista párt vezetése sajnos elfelejtett kampányolni«. (…)

A Jobbik kampánya nem látszott fenyegetőnek vagy olyannak, amely túllépne az európai konzervatív politika fősodrán. A Jobbik egyik hirdetése például a »demográfiai forradalomról« elmagyarázta, hogy az állam anyagi ösztönzőkkel és a terhesség-megszakítást tiltó törvények elfogadásával rábírhatja a családokat, hogy legalább három gyereket vállaljanak. Ez az álláspont nem tért el ijesztően a Fidesz sikeres lépésétől, hogy az alkotmányban rögzítse a magzati élet védelmét, és ígéretétől, hogy hosszabb gyermekgondozási időt és több bölcsödét biztosít majd. Nem tért el erősen a Fideszétől a Jobbik devizahiteles-javaslata sem, hogy a váltóárfolyamot kedvező szinten kell rögzíteni, és a különbséget a bankoknak kell lenyelniük. Ennek a politikának a Fidesz-változata rendkívül népszerű volt egy olyan országban, amelyet teljesen összezavart, hogy egy ingatlanbuborék 2007-es kipukkadása pénzügyi pusztítást hagyott maga után, s hogy ezért könnyű volt az osztrák, német, olasz, sőt, amerikai bankokat okolni, amelyek hasznot húztak az IMF segélyprogramjából.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 130 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
geraz51
2014. május 28. 18:00
Na ez így jó,ha Sheppele maminak nem tetszik akkor nagyon jó.
GV0917
2014. május 28. 16:42
Ha én gazdag lennék....... Rögvest rábeszélnék néhány olajsejket, hogy az amerikai elnökválasztási kampányt bízzák Gyurcsányra! Akkor vennék észre az amcsik, hogy elúszott Amerika! Mint a régi vicc szerint 1957-ben Hruscsov , Kennedy és Kádár beszélgetnek a világ atompotenciájáról. Kennedy azt mondja, neki 1000 bombázója van a levegőben, azzal bár mit elpusztíthat! Hruscsov azt feleli, neki kétezer rakétája van és az első csapást ők mérik! Mire Hruscsov viccesen megkérdezi, no neked mi van, Jánosom Kádárom? Nekem, mondja Kádár, van egy csomó tsz.elnököm! Ha hármat ide küldök, Amerikába, sugárzás mentesen rövid idő alatt elpusztítják Amerikát! Most elég lenne az egy szem Gyurcsány!
szokolaigyorgy@gmail
2014. május 28. 15:52
Igazat adok Scheppelének, ez valóban a politika összeomlása. Mégpedig mégpedig a balliberális politika összeomlása.
OberEnnsinnen
2014. május 28. 15:28
"egy olyan országban, amelyet teljesen összezavart, hogy egy ingatlanbuborék 2007-es kipukkadása pénzügyi pusztítást hagyott maga után, " Miután 1 évvel korábban, 2006-ban, soha nem látott, mega államháztartási hiányt 10 SZÁZALÉKOT MÍNUSZBAN HOZOTT A MAGYAROK FEJÉRE A DEMOKRATÁK PROGRESSZÍV LIBERÁLIS CSAPATA. "A kormány újraválasztása a magyarországi politika összeomlását jelzi." 100-150 fő tüntet egy szoborterv ellen. S a "különféle uniós tagállamok teljesen normális szabályait fércelte össze szörnyű, új egésszé." ország diktatúrás rendőrsége nem kardlapozik, nem vágtat közéjük, sőt a Magyar Rádió udvarát sem rendezik át koncentrációs táborrá... Ennyit Scheppele szakértelméről. Nem is olyan megfejthetetlen, miért Nyugat a Nyugat...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!