Meghatározó döntést hozhat az Országgyűlés az utolsó pillanatban – ez minden magyart érint
Rendkívüli ülés összehívását indítványozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Az emlékmű annak mementójaként fog állni, miként azt az Alaptörvény is rögzíti, hogy Magyarország a területét megszálló német hadsereg bevonulása okán elveszítette önrendelkezését.
„A kormányrendeletben nevesített emlékmű állítása azonban nem a magyar holokauszt 70. évfordulóján tartott emlékévi események része, attól elkülönült kérdés. Az emlékmű annak meementójaként fog állni, miként azt az Alaptörvény is rögzíti, hogy Magyarország a területét megszálló német hadsereg bevonulása okán elveszítette önrendelkezését. Azt gondolom helyes, hogy - több tízévnyi kommunista diktatúra és torz történelemkép után - a magyarok végre szembenézhetnek történelmük örökségével. (…)
Ami pedig a közbiztonságot illeti, nem hiszem, hogy aggódnia kellene miatta. úgy gondolom, hogy Magyarország sokszínű demokráciaként magabiztosan fogja kezelni azt a helyzetet, hogy a sok eszme, vélemény és nézet mellett egy új emlékművel lesz gazdagabb Budapest. Ha pedig mégis akadnának olyanok, akik a múlt tragédiáit a jelenben politikai hangulatkeltésre használnák, akkor bízhat benne, a magyar állani a helyén lesz, és megvédi állampolgárait .
Emlékeztetem: a korábbi szocialista kormányok, azaz éppen Önök voltak azok, akik képtelenek voltak teljesíteni a kormányzat rendfenntartási kötelezettségét, megtartani az állami erőszak-monopóliumot, és megvédeni az állampolgárokat. Az Önök kormányzása során történt meg, hogy náci szervezetek büntetlenül masírozhattak a budai várban, minden érdemi ellenállás nélkül lehetett gárdákat és más félkatonai szervezeteket alakítani. Azonban ma Magyarország újra erős és magabiztos jogállam, amely 2010. óta minden alkalommal megvédte polgárait egyenruhákba bújt félkatonai szervezetek ellen lépett fel, betiltott provokációkat, és garantálta a véleménynyilvánítás szabadságát. (…)
A vélemények sokszínűsége jó és kívánatos dolog, egy demokrácia működésének elválaszthatatlan része. Magyarországon a vélemény szabad, és minden olyan vita, amely segít megismerni és megérteni közös történelmünket, előremutató és hasznos. Azonban a kormány nem kíván állást foglalni semmiféle történész-szakmai vitában.
Azt gondolom, hogy a kormány döntése az emlékmű felállításáról ezért segíti a társadalmi párbeszédet, a múlt megismerését és a felelősség feldolgozását.”