Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Nincs a kredencben csak úgy 10-15 milliárd dollár avagy euró még az oroszoknál sem.
Paks nem csak nálunk vita tárgya.
Tegnap az orosz sajtóban - annak nem irányított részében - már megjelentek az első kritikus hangok. Többen - köztük jeles közgazdászok - értetlenségüknek adnak hangot amiatt, mert az orosz vezetés az utóbbi néhány hónapban előbb Fehéroroszországnak (2 milliárd dollár), majd Ukrajnának (15 milliárd dollár, amit a napokban újabb 6 milliárd dollárra vonatkozó ígérettel egészített ki), most pedig Magyarországnak (10 milliárd euró) ad hitelként. Eközben arra hívják föl a figyelmet, hogy mindez az orosz gazdaság egyre bizonytalanabbá váló helyzetében történik.
Az egyik orosz elemző, például, arra hívja föl a figyelmet, hogy a most Magyarországnak megígért 10 milliárd dollárnyi kölcsön - ez durván 460 milliárd rubelnek felel meg - épp annyi, amennyivel a 2014-es orosz központi költségvetés megkurtította a szociális kiadásokat. (Egészen pontosan: 426 milliárd rubellel, azaz 10,7 százalékkal csökken a szociális terület finanszírozása idén.)
Az orosz pénzügyminiszter tegnapi nyilatkozatában arra is utalt, hogy a magyaroknak szánt hitel kamatszintjének meghatározásakor Oroszország abból fog kiindulni, hogy Moszkva - amennyiben szüksége lenne kölcsönre - hasonló hitelhez milyen feltételek mellett jutna. És még hozzátette, hogy csak olyan hitelmegállapodásról lehet szó, ami „nekünk előnyös”. Nyilván ezzel semmi meglepőt nem mondott. Miért is akarnának nekünk előnyöket. Egy biztos: a magyar hitelkonstrukció aligha lesz számunkra kedvezőbb, mint az ukránok esetében. Kijev ugyanis úgy kapott 15 milliárd dollárt Moszkvától, hogy az oroszok 5 százalékos hozam mellett vásároltak ukrán állampapírokat. Ennek az ügyletnek azonban mindössze két év a futamideje. Ám ahhoz, hogy Moszkva ezt az ígéretét megtehesse, a Nemzeti Jóléti Alap hatodát kitevő összeget kellett erre fordítania. Ehhez pénzzé kellett tenniük az addig amerikai kincstárjegyekben tartott 15 milliárdot. Ebből vettek ukrán papírokat, amelyeket egy ír bank kezel.
Vagyis nincs a kredencben csak úgy 10-15 milliárd dollár avagy euró még az oroszoknál sem. Hát így...