Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
A Demokratikus Koalíció tényleges támogatottságát a hazai választók megfélemlítettsége miatt nem képesek itthon a közvélemény-kutatók mérni. Interjú.
„- Minek tulajdonítja akkor a hazai közvélemény-kutatók által egybehangzóan mért alacsony támogatottságot?
- Mindenekelőtt a félelemnek. Pártunk tényleges támogatottságát a hazai választók megfélemlítettsége miatt nem képesek itthon a közvélemény-kutatók mérni. A Felvidéken, ahol a megkérdezettek aggodalom nélkül vallhatják meg, melyik magyarországi párttal rokonszenveznek, a magyarok többszörös arányban vallják a kérdezőbiztosok előtt kedvenc pártjuknak a Demokratikus Koalíciót, mint idehaza, ahol tartaniuk kell a hatalom retorziójától. Másfelől azt is látni kell, hogy a demokratikus ellenzéki pártok egyike sem tudja igazán magához vonzani a Fidesszel elégedetlen szavazókat. A választásra jogosultak több mint fele az Orbán-kormány bukását szeretné, ugyanakkor a balközép ellenzéki pártok együttesen a választók 20 százalékának voksaira számíthatnak, míg a Fidesz-KDNP 23-ra. Mintegy 2 és félmillió választópolgár tehát úgy kívánja a jelenlegi kormány távozását, hogy a demokratikus ellenzéki pártok egyikét sem támogatja. Ebből mintegy félmilliós a Jobbik tábora, van tehát kétmillió elégedetlen, aki a széttöredezett balközép ellenzék egyik pártjára sem szavazna. Nyilvánvaló, hogy miért: mert egyikükről sem hiszi el, hogy meg tudja verni Orbánt. Ez alól a DK sem kivétel.
- Akkor marad még négy évig a jelenlegi kormány?
- Marad, ha a demokratikus ellenzék pártjai nem képesek összefogni. Közös miniszterelnök-jelölt, közös lista és valamennyi választókerületben közös jelölt – ez Orbán megbuktatásának receptje.
- De mit ér ez, ha így is csak 20 százalék szavazna rájuk?
- Nem csak annyi szavazna. Azok közül, akik a mérések szerint 11%-os MSZP-nek, 5%-os Együttnek vagy 2%-os DK-nak nem hiszik el, hogy le tudják győzni a Fideszt, sokan elhinnék a három párt összefogásának, különösen, ha ahhoz más, nem mért támogatottságú demokratikus pártok is csatlakoznak. A kétmillió párt nélkül maradt kormányellenes választóból 1-1,2 millió szavazna egy olyan demokratikus erőre, amelyről elhiszi, hogy képes győzni. Márpedig a demokraták összefogásáról ez elhihető.”