Ne dobjuk ki a teljes Fidesz-alkotmányt!

2012. november 02. 17:56

El is utasítom azt a baloldali gondolatkört, hogy „mindent vissza”, tegyünk úgy az új alaptörvénnyel, mintha nem is lett volna.

2012. november 02. 17:56
Böcskei Balázs
kapitalizmus.hvg.hu

»Halottak napja« – olvasom egy blogbejegyzés címét. Ellenzéki, politikai blog, így a felütés olvasása után már féltem a tartalomtól, ebből most mi lesz. Az, amire számítottam: jogállam-(el)siratás, választási regisztráció és a kétharmad, ellenzéki kiútkeresés. Amelyekkel önmagában nincs is semmi gond, a jogállam mindennek az alapja, a róla és érte folytatott diskurzusok elengedhetetlenek, magam is érdeklődéssel és kritikával olvasom, illetve terjesztjük azt ide vonatkozó gondolatkísérleteket.

Egyúttal el is utasítom azt a baloldali gondolatkört, hogy »mindent vissza«, tegyünk úgy az új alaptörvénnyel, mintha nem is lett volna, hogy kalapács + jogállami aufklärizmus + túlfűtött Fidesz-utálat = új alkotmány.

Véleményem szerint a jogállami korrekció alaptörvény-korrekciót jelent (hasonló máshol). Politikai kultúra, illetve kultúraváltás szemszögéből nézve nem lehet az egész »dokumentumot« a lomtárba küldeni. Az alaptörvény teljes kukázása a politikai kirekesztés egy formája, még akkor is, ha a tartalma olyan, amilyen (egyetértek a kemény és jogos kritikákkal), még akkor is, ha politikailag terhelt, akkor is, ha arról nem a politikai konszenzus, hanem Gulyás Gergely jut eszünkbe, még akkor is, ha megszületése idején annak őre Schmitt Pál volt. Aki a második pártkatona lett volna a sorban a köztársasági elnöki pozícióban, ha Szili Katalin annak idején átment volna. Ugye ezt gyakran elfelejtette a baloldal a Nagy Schmitt Felháborodás közepette.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Geo
2012. november 03. 10:05
Azon csodálkozom, hogy még mindig nem fogták fel a jobberek, hogy milyen szörnyszülöttet hoztak létre - félek, addig nem is fogják fel, amíg velük szemben nem használná valaki az ilyen "kétharmadolást"... De az eredeti írásra: Külön kellene értelmezni a jogi és a politikai lényeget. Bár mindenre kapható egy-egy alkotmányjogász (ott voltak az alaptörvénynél is) - a legegyszerűbb az lenne, ha az egészet alkotmányellenesnek tudná minősíteni az új parlament, s 2014-ben visszaállítaná az 1989-est, s ez alapján lehetne kezelni a romboló intézményeket és személyi bebetonozásokat. Azután 2014 aug.20-ig összeállítható az új alkotmány, pl. Sólyom László vagy Kukorelly István vezetésével - s felőlem maradhat egy perambulum, ha világnézetileg semleges, nevezhetjükk cikeknek a paragrafusokat s maradjon a címer, bármennyire is jobban mutatna egy korona nélküli.
parafin
2012. november 03. 01:40
Eléggé bináris politikai gondolkodásra vall, ha valaki azt hiszi, hogy egy alkotmány hatályon kívül helyezéséhez kétharmados parlamenti többség kell. Kb. az alkotmány fogalmának a figyelmen kívül hagyása.
parafin
2012. november 03. 00:10
Nem lehet eltekinti az Alaptörvény születésének politikai viszonyaitól. Lehet, hogy volnának benne menthető részek, de az lesz vele, mint az 1949. évi XX. törvénnyel, megszüntetve lesz megőrizve. Pl. Budapest lesz a főváros, a piros-fehér-zöld is mehet tovább. Valószínűleg lesz valami Alkotmánybíróság nevű szervezet is a nagy rovancs után. Az ország neve változni fog viszont megint, a Népköztársaságot és a köztársaság hiányát a Magyar Köztársaság fogja felváltani, és valószínűleg most bukik el a korona is a címerről. A többi meg vadi új lesz.
Zokni
2012. november 02. 21:29
Az a helyzet, hogy Orbán úgy változtatta át az alkotmányos rendszert, hogy az „alaptörvényében” minden változtatás (hangulati – pl. Istenezés, demokrácia-korlátozó, - pl. AB rendszabályozása, választási taktikai – pl. Mszp=Mszmp, stb., stb.) az ő személyes politikai identitását tükrözi. Tehát, ha meg is lenne a kétharmad – ami csekély eséllyel bír, hiszen 2010 óta a választási szabályokat a Fidesz érdekében folyamatosan írogatják át -, akkor az esetleges módosítási szándék az éppen ellenzékben lévő Fideszt és a híveit egyaránt sértené. Holott egy Alkotmánynak NEM az uralmon lévő párt ízlését, érdekeit, szimpátiáit kell tükröznie, hanem azt, ami a közösséget összefogja, amiben a közösség éppenséggel egyetért. Magyarán meg kéne szerezni a Fidesz támogatását is, amit az direkt választási érdekből – mert gyengeségnek látszana a szavazók szemében – nem támogatna. Ezért a módosítás nélküle történne meg, melyet persze erőszaknak, árulásnak stb-nek állítana be, és azzal az ígérettel állna a választási küzdelembe, hogy amint hatalomra jut - kétharmaddal… -, mindent visszaállít. Ezért félő, hogy amíg Orbán, és a Fidesz létezik, addig Magyarország már nem lesz alkotmányos demokrácia, hanem az, ami mindig is volt: ahogy Mátyás óta kvázi királyság (idegen hatalom alatt), kvázi szabadság („kiegyezéses”), kvázi alkotmányos monarchia (egy „kormányzóval”), kvázi népi demokrácia (szovjet ellenőrzés alatt…), úgy KVÁZI ALKOTMÁNYOS DEMOKRÁCIA.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!