A Bibó-felejtés

2011. augusztus 08. 11:14

Hogy lehet, hogy Elvisről van közterület elnevezve, de Bibó Istvánról nincs, Reagannek van egész alakos szobra, Bibónak viszont nincs?

2011. augusztus 08. 11:14
Karácsony Gergely
Karácsony Gergely
NOL

„Újabb Bibó-reneszánsz helyett újból a Bibó-felejtés korszakát éljük. Úgy tűnik, születésének századik évfordulójáról a magyar közélet nagy többsége megfeledkezett. Hogy lehet, hogy Budapesten Elvis Presley-ről van közterület elnevezve, de Bibó Istvánról nincs, Ronald Reagannek van egész alakos szobra, Bibó Istvánnak viszont nincs? Bibó persze puritán és szerény ember volt, neki biztos nem hiányoznának ezek a hívságok. De mi, az utódok, akik sokkal többet köszönhetünk neki, mint gondolnánk, nem tehetjük meg, hogy ne emlékezzünk meg méltón a XX. század egyik legnagyobb magyar gondolkodójáról és leghitelesebb emberéről. A főváros fideszes vezetése eddig igencsak nagy buzgóságot mutatott a közterek átnevezésében. Jó lenne, ha megtalálnák a lehetőségét annak, hogy Bibó Istvánról is legyen közterület elnevezve Budapest belvárosában.

A megemlékezés elmaradásánál is fájóbb, hogy a bibói szellem bántóan hiányzik a magyar közéletből. A megosztottságon alapuló hisztérikus politikai kultúrától Bibó István szelleme és személyisége idegen. Ahogy a fia, ifjabb Bibó István fogalmazott nemrég egy interjúban, »hamar kiderült, hogy a politikai lövészárokharcokhoz gondolatait... nagyon nehéz felhasználni..., szellemi öröksége nem használható bunkóként a másik tábor ellen«. Bibó az európai politikai fejlődés értelmét leginkább a hatalom humanizálásában látta. Abban a sok évszázados folyamatban, amely a hatalomkoncentrációktól a hatalmak elválasztásához, a hatalom személyes uralomként való megjelenésétől a személytelen szolgáltatásként való működéséhez vezet. Nem természeti szükségszerűséggel, hanem feladatként. A volt Bibó-kollégisták ennek a feladatnak éppen az ellenkezőjét teszik az országgal. A hatalom centralizálásával, a személyre szabott jogalkotással. Bibó a Nyugat alkonyának két világháború közötti divatjával és sztálinista dogmájával szemben úgy látta, hogy az európai politikai fejlődés értelme a hatalom és az annak forrásául szolgáló félelem megszelídítése. Orbán Viktor miniszterelnök viszont épp a Nyugat válságáról beszél, és büszkén vállalja, hogy a kínai kormányfő kedvéért korlátozzák az ellene tiltakozni akarók személyiségi jogait. Sajnos úgy tűnik, mára nagyon eltávolodott egykori alma materétől.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gombar.gabi
2011. augusztus 08. 21:51
Ez nem igaz! A Kosuth rádióban most ment egy sorozat, Bibó Zsidókérdés Magyarországon. Tulajdonképpen csalódtam. A szokásos frázisokat elfogultságokat nyomta. Talán pozitív figura volt az 5o es években, de ma enyhén szólva túlhaladott. Inkább azon gondolkozzunk el mi lehet a hátterébe annak, hogy valakik fel akarják fújni Bibót.
kérdés
2011. augusztus 08. 20:43
Egyre bizonytalanabb leszek. Idáig szégyel(l)tem, hogy sosem volt ingerenciám Bibót olvasni. Pedig annyi minden hogyishívjákot öszveolvastam.
abraxas
2011. augusztus 08. 16:20
Bibóról még tudok valamit, de ki a csuda az a Karácsony Gergely? És mi köze a kettőnek egymáshoz? Nekem ez sehogy se jön össze...
tewton
2011. augusztus 08. 15:57
olcsó válasz, de igaz: volt rá 8 évetek. amúgy meg döntsétek el, most akkor mi is bibó, meg kié az örökség. és csak megemlítem, hogy csengeydénes, szabódezső, némethlászló se kapott közteret. pedig vannak annyira fontosak mint bibó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!