Twitter-reklám

2011. január 27. 10:07

Józanul gondolkodva egy politikai tényező sem drukkolhat a lázadó fiataloknak Egyiptomban, még ha a szíve is szakad meg belé.

2011. január 27. 10:07
„Ha pedig Mubarak és az Egyiptomi Iszlám Kalifátus között kell választani, akkor Washington és az Európai Unió is a korrupt, de megbízható 83 éves féldiktátort választja. Maga a Fáraó pedig pontosan tudja ezt, nem véletlenül irányítja országát 30 éve. Emellett valószínűleg azt is, hogy a változásra feltétlenül szükség van, ezért nem lenne meglepő, ha a nyáron azt jelentenék be, hogy Mubarak már nem indul az elnökválasztáson. Legalábbis ez a Mubarak nem, legfeljebb a fia, de ennek eldöntésére van fél éve a Nemzeti Demokratikus Pártnak – azaz az elnöknek. 

Így marad a biztonság a fő irányvonal Afrika északi részén, a megkurtított demokrácia, s amely ennél is nagyobb baj, a szörnyen elharapódzott korrupció s ezzel együtt a szegénység. Nem csak Egyiptom jár ebben a cipőben, de az összes ottani ország. Józanul gondolkodva egy politikai tényező sem drukkolhat a lázadó fiataloknak, még ha a szíve is szakad meg belé, s most úgy tűnik, az Európai Unió és az Egyesült Államok nem gondolkodik józanul. Tunézia azért lehetett turistaparadicsom a külföldiek számára, mert Ben Ali elnök saját népének betapasztotta a száját. Most semmi biztosíték nincs arra, hogy a jövő Tunéziája biztonságos és vendégszerető lesz. Nem tudjuk, kik alakítanak kormányt, s lehet-e majd nyáron ott fürödni, vagy ez az idény a puskaropogásról fog szólni. Az viszont bizonyos, hogy a forradalom nem megy egy kaptafára, még ha a lázadók ezt is szeretnék hinni. Ami sikerült Tunéziában, az nem feltétlenül működik Egyiptomban. Twitter nélkül különösen nem.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Para Celsus
2011. január 28. 14:20
Pontosan azokban az országokban alakult ki keményvonalas, amerika- és nyugatellenes diktatúra, ahol a műveltnek mondott nyugat piti diktátorokat támogatott. Kubában a Batista rezsimet futtatták a jenkik, ahelyett, hogy demokráciát hoztak volna létre -> Jött Castro és a kommunizmus. Iránban a sah volt az USA bábja -> Jöttek a fundamentalisták, az ajatollah, a "forradalmi iszlám kormány" Az arab emberek sem hülyék: csak akkor fordulnak a radikális iszlamizmus irányába, ha nem látnak más, csábítóbb alternatívát. (Magyarán, ha tudják, hogy a nyugat konkrétan lesz*rja a demokratizálási kísérleteiket)
Serio
2011. január 27. 15:36
Létezik pragmatikus, stabil megoldás... Gyarmati rendszernek hívják. Annak idején csak a nyugati világon belüli fegyveres konfliktus volt képes felszámolni. Sajnos a mai nyugatnak nincs gyomra a gyarmatépítéshez. Az USA győzhetett volna Afganisztánban is Irakban is, ha valóban megszálló birodalomként lép fel minden téren, és nem próbál a felszabadító szerepében tetszelegni.
ikaljan
2011. január 27. 15:16
Egyébként én meglehetősen furcsának tartom, hogy a gazdaságilag működésképtelen diktatúrák fenntartását szorgalmazók magukat európai érdekeket szem előtt tartó "pregmatikusnak", míg e rendszerek megbuktatását támogatókat "idealistának" tartják. Azt gondolom, hogy az európai érdek egyértelműen a politikai változás irányába hat. 1. a jelenlegi helyzet minden, csak nem stabil, és fenntartása nem Európa érdeke. A jelenlegi szituációban Európa a sem belső, sem külső háttérrel, tartalékkal nem rendelkező szereplőket támogat, ezért folyamatosan veszít befolyásából, (Irán, mint kínai és orosz proxi befolyásának növekedése) annak ellenére, hogy a térségben két helyen is háborút visel. 2. A diktatúrák legitimitásukat abból nyerik, hogy generálják a saját társadalmukon belüli konfliktusokat, ezáltal közvetlen fenyegetést jelentenek Európa biztonságára... (az általuk generált probléma megoldásáért meg jelentős pénzeket nyúlnak le...) 3. Hosszú távú egyértelmű kockázat, hogy ezek a rezsimek előbb utóbb megbuknak. ha Európa végig kitart ezek fenntartása mellett, akkor a térségben minden befolyását elveszti, cserébe megkap egy nyíltan ellenséges új hatalmi tömböt, a határai mellett, amit Kína támogat. Emellett bármilyen emberi jogi - civilizáció világítótornya - jellegű hitelét is elveszti. 4. Evvel szemben áll az az opció, hogy Európa támogatja a változásokat, és a jelenleg e térségbe csoportosított biztonság, katonai támogatásokat jól kommunikált Marshall-segély jellegű produktív támogatásba öli. Ma reálisan egész Észak-Afrikában a mérsékelt Ikhwanos társaságoknak van legnagyobb esélye hatalomra jutni. ( A radikális al-kaidás és qutbista formációk eléggé partvonalra tették magukat, a világi ellenzék pedig általában széttagolt.) Ez nyilván nem egy nyugati liberális demokrata által elképzelt optimális verzió, viszont nemzetközi kapcsolatok szempontjából inkább stabilizáló jellegű, hiszen totálisan marginalizálja a fegyveres al-kaidás csoportokat, más részről pedig egy jó ideig mederbe tereli a társadalmi feszültségeket. Más részről azt se felejtsük el, hogy egy iszlamista szervezet demokratikus úton történő hatalomra kerülése tekintetében nem csak az iráni példa van, hanem a sokkal közelebbi török példa is, ahol az ikhwanos kapcsolatokkal rendelkező társaság nem hogy sikerrel domesztikálódott, de a modernizációs folyamatot is sikerrel viszi. Nyilván egy ilyen szervezetben mindig benne marad egy jó adag semjénzsoltság, dehát azért azt túl lehet élni.
Para Celsus
2011. január 27. 14:27
Hurrá. Éljen az óccsó szálloda meg homokos tengerpart, nehogy már néhány tüntető tunéziai-egyiptomi-jemeni entellektüell (a tüntetők közt nem látok iszlám fundamentalistákat meg burkás nőket) beleköpjön az ojrópai turisták levesébe. Inkább a last minute, mint tunéziai demokrácia. Ezzel az erővel a szovjet intervenció is indokolt volt '56-ban, "mert egy sikeres forradalom után bizonytalan helyzetbe került volna a magyar szalámigyártás és bortermelés".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!