A fehér vértanú: leltárfilm Mindszentyről

2010. október 21. 10:49

A Mindszentyvel kapcsolatos tények, történetek filmbeli hatását jelentősen lerontja a túlzott dagályosság, teatralitás, a giccses ábrázolásmód.

2010. október 21. 10:49
„[Koltay Gábor filmjének] egyik legnagyobb érdeme, hogy olyan helyszíneket (Szabadság téri amerikai nagykövetség, bécsi Pázmáneum) is bemutat, valamint olyan, a bíboroshoz kapcsolódó történeteket (1948-as celldömölki eset, háromszori letartóztatásának körülményei) tár a nyilvánosság elé, amelyek eddig jobbára ismeretlenek voltak a hazai nagyközönség előtt, közelebb hozva így a film nézőihez a bíboros személyiségét. A dokumentumfilm ugyanakkor  elsősorban érezhetően nem Mindszenty József személyiségének sokoldalú bemutatását tartja szem előtt, hanem szinte csak a kritikátlan tisztelet hangján szól az egykori esztergomi érsekről, s ez erősítheti azt a vélekedést, hogy a film mindenekelőtt a bíboros szentté avatási eljáráshoz ad újabb adalékot, s nem a valóban hősies lelkületű főpap árnyalt bemutatására törekszik. 

A Mindszenty Józseffel kapcsolatos tények, új életrajzi elemek, történetek filmbeli hatását jelentősen lerontja a túlzott dagályosság, teatralitás, a giccses ábrázolásmód. (Ezt nem kis részben a néma szerepet játszó, egyfajta oknyomozó riporteri szerepkört alakító színész jelenléte is kelti.) Néhány rendezői megoldás – pl. az újratemetésen Sinkovits Imre által elszavalt Szózat bejátszása – ugyanakkor emeli az abban a pillanatban helyénvaló ünnepélyességet. 

A dokumentumfilm igazán megkapó és mély mondanivalót hordozó percei a kortársakkal – egykori kispapokkal, hívőkkel – készített beszélgetések bejátszásai, amikor elemi erővel nyilatkozik meg az egykori hercegprímás emberi nagysága, ennek átélését a kameraállások is lehetővé teszik. A film egyik megrázó jelenete Kerényi Lajos atya vallomása, akinek karjai között könyörgött bűnbánatért a Mindszenty-per vérbírója.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kaducsa
2010. október 21. 14:06
"Mindszenty már az 1930-as évektől, teljes jogfolytonosságot (tehát újra törvényes, koronázott királyt óhajtó) követelő legitimistaként, aktivitást fejtett ki a nyilasok ellen, egy országosan több ezer példányban terjesztett „Zöld kommunisták” című kötet egyik szerzője és kiadója volt, amelynek célja, hogy a nyilas veszéllyel kapcsolatosan felvilágosítsa az ország lakosságát (ebben a munkásságában Dr. széki gróf Teleki Pál volt a támogatója). Szálasi Ferenc és a nyilasok Mindszentyben politikai ellenfelet láttak"
kanpalisoda
2010. október 21. 12:07
"szinte csak a kritikátlan tisztelet hangján szól az egykori esztergomi érsekről," Nem vagyok a lihegés híve, de kritikát mintha kapott volna a bíboros az elmúlt évtizedek alatt bőven. Egyébként ad abszurdum lehet szentté válásról is filmet készíteni, hiszen alkotói szabadság van!? Azt meg inkább hagyjuk mi mindenről csináltak már nálunk közpénzen filmet ennek a szabadságnak a jegyében.
balbako_
2010. október 21. 12:06
Egy papról nemigen szokták állítani, kemény és igazi férfi, de ez a korosztály (mert nem egyedül ő volt csak Apor Vilmos, Márton Áron stb) bizony az volt a javából. Nem tudták sem kínzással, sem más módon megtörni, kollaboránssá tenni. Kevesen tudják, de a német megszállás idején is ugyanolyan gerincesen viselkedett, mint később.
nemlehetmas
2010. október 21. 11:17
"A Mindszenty Józseffel kapcsolatos tények, új életrajzi elemek, történetek filmbeli hatását jelentősen lerontja a túlzott dagályosság, teatralitás, a giccses ábrázolásmód." Vajon tényleg így van, vagy ez a mondat csak a szerző független értelmiségi mivoltát hangsúlyozandó került a szövegbe? Az Urániában kiderül.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!