Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Áprilisban először fordult elő, hogy Budapesten a legolcsóbb a földgáz az uniós fővárosok közül. Villamos energiában is a legolcsóbb három ország közé tartozunk. Az uniós gyakorlattal szemben Magyarországon a lakossági fogyasztók nem fizetnek energiaadót.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hétfői közleménye szerint Budapest azt követően került az összehasonlító árlista végére, hogy a román fővárosban 10 százalékkal emelték az árakat. Európai fővárosban csak az unión kívüli belgrádiak fizetnek kevesebbet, 3,21 eurócentet, miközben Budapesten a földgáz kilowattóránkénti átlagára 3,3 euró a lakossági fogyasztók számára.
A MEKH honlapjáról leolvasható adatok szerint vásárlóerő paritáson is csak Brüsszelben, Londonban és Luxembourgban kell kevesebbet fizetni a lakossági földgázért, mint Budapesten.
A villamos energiáért a magyar főváros lakói átlagosan 12,09 eurócentet fizettek kilowattóránként, ami a MEKH összehasonlítása szerint a harmadik legalacsonyabb ár az EU fővárosai közül Vilnius, Szófia és Belgrád után.
Vásárlóerő paritáson számolva tizennégy uniós fővárosban kevésbé terheli a háztartások költségvetését a villamos energia ára, köztük van Róma, London, Brüsszel, Párizs és Stockholm is.
A hivatal hangsúlyozta, hogy az uniós gyakorlattal ellentétben Magyarországon a lakossági fogyasztók nem fizetnek energiaadót. A számlán szereplő összegben a gáz 49 százalékot tesz ki, további 30 százalék a folyamatos és biztonságos szolgáltatást garantáló rendszerhasználati díj, vagyis a szállítás, az elosztás és a tárolás költsége. A fennmaradó részt az áfa teszi ki a végfelhasználói árakban.
A MEKH havi összehasonlító jelentései a hivatal honlapjának statisztikai rovatában tekinthetők meg (http://www.mekh.hu/nemzetkozi-arosszehasonlitas).
(MTI)