The Wall Street Journal: Közeleg a harmadik világháború
Az amerikai lap szerint az Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea közötti kötelékeket az ukrajnai 2022-es invázió betonozta be.
Egyetlen szakpolitikai intézkedést sem lehet végrehajtani az uniós polgárok bizalma nélkül.
"Létfontosságú megoldások kidolgozása sürget az Európai Unióban. Ezek egyike, hogy a blokk mihez kezd a széndioxid-kereskedelmi sémával.
(…)
A rezsiárak elszabadultak, s a háztartásvezető uniós polgárok pénztárcáit ostromolják. Az átlagember pénzügyi biztonsága került veszélye, amelyet a világjárvány már eleve kikezdett. Mindenek felett pedig a kibocsátás-kereskedelem ügye az EU klímapolitikájába vetett bizalmat is aláássa.
(…)
Ha nem reagálunk gyorsan az egyre inkább kibontakozó válságra, annak szerteágazó következményei lesznek. Az EU mindig is a klímaválság elleni küzdelem élharcosa volt, érthető hát, hogy azt szeretné, ha ez így is maradna. Lengyelország hasonlóképpen. A szolidaritás jegyében egyetértünk abban, hogy a 2030-ra elérendő kibocsátás-csökkentési célnak 55 százaléknak kell lennie.
Ennek feltételeként hazám azt szabta, hogy az ehhez szükséges jogszabályok technológia-semlegesek legyenek, s hogy a Modernizációs Alap esetében a kibocsátási egység hiányainak kezelése minden kedvezményezett tagállam esetében rendezett legyen.
Csalódottan vettem észre, hogy ezeket a feltételeket végül nem építették be az EU Fit for 55 című javaslatcsomagjába. A korlátozott beruházási támogatásokhoz társuló magas kedvezményes árak hosszú távon jelentősen lassíthatják Lengyelország átállási ütemét, ennek eredményeképpen pedig az ambiciózus klímacélok megvalósulása kerül veszélybe. Az energetikai átállás nem egy verseny, ahol a sebesség a fontos, hanem egy közös út, amelyre együtt lépünk.
(…)
Az elkövetkező években az uniós klímapolitika érdemben vizsgázhat. Ahhoz, hogy sikeres legyen, a széndioxid-kibocsátás csökkentésének ügyét előre kell venni. Arra azonban minden körülmények között emlékeznünk kell, hogy a kibocsátás csökkentése önmagában nem jelenti a munka befejezését.
A cél az, hogy tiszta, élhető városokat teremtsünk mindannyiunk számára.
A környezetnek azonban az embereket kell szolgálnia, s nem pedig olyan költségeket teremtenie, amelyet az emberek képtelenek állni. Egyetlen szakpolitikai intézkedést sem lehet végrehajtani az uniós polgárok bizalma nélkül. Ez az alapelv a klímapolitikára is igaz."