Szankciós listán az olaj: Magyarország újra elérte, amit szeretett volna
Zökkenőmentesen mehet továbbra is az export.
A cseh kormányfő továbbra is azt állítja, hogy nincs összeférhetetlenségi helyzetben.
Csehországnak az Európai Bizottság könyvvizsgálói jelentése szerint 451 millió koronát (5,86 milliárd forint) kell visszafizetnie az uniós kasszába Andrej Babis miniszterelnök politikai és gazdasági tevékenysége közötti összeférhetetlenség miatt – közölte kedden a Deník N jobboldali cseh hírportál arra hivatkozva, hogy betekintést nyert a dokumentumba.
„Babis továbbra is az Agrofert holding végső tulajdonosa és 2017 februárjától a két vagyonkezelői alapé is, ezeket közvetlen módon a kezében tartja, és személyes gazdasági érdekei fűződnek a holding sikeréhez” – idézi a befolyásos internetes napilap az uniós ellenőrök mintegy 250 oldalas jelentésének kulcsfontosságú megállapítását.
Az európai uniós ellenőrök januárban jártak Prágában, és egy héten keresztül ellenőrizték a korábban Andrej Babishoz köthető Agrofert holdingot érintő dokumentumokat. Babis 2017 februárjában a cseh összeférhetetlenségi törvény módosítása után speciális vagyonkezelő alapokba helyezte több tízmilliárd koronás cégeit.
Az uniós könyvvizsgálói jelentés végső változatát pénteken küldték meg Csehországnak, ezt prágai kormányzati körök is megerősítették. A dokumentumot azonban nem hozták nyilvánosságra, és hivatalosan sem a tartalma, sem a vizsgálat eredménye nem ismeretes.
A cseh kormányfő továbbra is azt állítja, hogy nincs összeférhetetlenségi helyzetben, és a brüsszeli vizsgálódásokat Csehország elleni politikai támadásnak tartja. Amióta cégeit a vagyonkezelői alapokba helyezte, az Agrofert holdingot csak mint volt tulajdonát emlegeti. A hatályos szabályok szerint amint Babis befejezi politikai szerepvállalását, az Agrofertet újra visszaveheti személyes tulajdonába, saját közvetlen irányítása alá.
A cseh ellenzék tarthatatlannak minősíti a kialakult helyzetet, követeli a könyvvizsgálói jelentés nyilvánosságra hozatalát. A parlamenti alsóház csütörtökön rendkívüli ülésen tűzi napirendre a témát. Az ellenzék szerint Babisnak a helyzet feloldása érdekében meg kellene válnia cégei irányításától, vagy pedig le kellene mondania politikai szerepéről. A miniszterelnök váltig azt hangoztatja, hogy nem sértett törvényt, és nem mond le. Azt állítja, Brüsszelnek nincs joga a cseh jogrend értelmezésére.
Az Agrofert holding Csehország egyik legnagyobb agráripari, élelmiszeripari és vegyipari cége, amely több mint 33 ezer embernek biztosít munkát. Andrej Babis pedig Csehország második leggazdagabb embere.
(MTI)