Én azt gondolom, hogy három dolog kell ahhoz, hogy valakiből jó coach legyen.
Ezek közül az első az alázatosság. Sok kivételes coach van, de nem szabad elfelejteni, hogy ők is csak emberek. Vannak jobb napjaik, és rosszabbak, nagyszerű coaching beszélgetéseik, vagy épp kevésbé nagyszerűek. Szóval úgy gondolom, hogyha coachként felismerjük a saját esendőségeinket, és alázatosak maradunk, akkor érhetünk el igazán nagyszerű fejlődést.
A második dolog, ami szerintem megkülönböztet egy jó coachot egy kevésbé jótól, a képesség, hogy kihívást hozzon be a beszélgetésbe. Sok coach úgy gondolja, hogy az ügyfelek barátjává kell válni. Én inkább annak a pártján vagyok, hogy miközben – természetesen – kedves vagyok azzal, akit coacholok, az én elsődleges feladatom az, hogy segítsem őket teljesítményük javításában. Ez pedig azt jelenti, hogy ahelyett, hogy a beszélgetések során egy kényelmes székben ülnének és pihennének, az a dolgom, hogy egy kicsit közelebb vigyem a széküket a „tűzhöz”. Az a dolgom, hogy addig „tartsam a talpukat a tűz fölött”, amíg már kényelmetlen. És mindezt azért, hogy mélyebben megérthessék önmagukat, és ezen a mélyebb megértésen keresztül pedig megtanulhassák, hogyan használják az erősségeiket, vagy épp kezeljék a gyengeségeiket a teljesítményük javítása érdekében.
Egy edző, aki egy világbajnok futóval dolgozik együtt, nem fogja folyton elmondani neki, hogy milyen zseniális és hogy az övé a világ leggyorsabb ideje. Hiszen, ami ma a világ leggyorsabb ideje az holnap már lehet, hogy csak a világ második, vagy épp a sokadik leggyorsabb ideje. Tehát egy coachnak, – akár csak egy jó edzőnek – az a feladata, hogy igenis fenntartsa a kihívás érzését.
Harmadjára pedig fontos leszögezni, hogy egy jó coach teljes mértékben az ügyfele szükségleteire és igényeire összpontosít. A coachingbeszélgetés soha nem rólam szól, hanem mindig róluk. Hogyan támogathatom őket abban, hogy önmaguk legjobb verziói legyenek? Hogyan segíthetek nekik megérteni saját magukat, a csapatukat, vagy a szervezetet, amelyet irányítanak? Az, hogy a szolgálatukra vagyok, azt jelenti, hogy folyamatosan az ő fejlődési szempontjaikat kell előtérbe helyeznem.