Önmagában is sokkolóan hat bármelyikünkre, ha akárcsak felmerül a tüdőrák gyanúja. Ezt a helyzetet jelenlegi gyakran kellemetlen, sőt fájdalmas vizsgálatok csak tovább rontják, de eddig a biopszia volt az egyetlen módszer, amellyel bizonyosságot nyerhettek a veszélyes kór meglétéről vagy annak hiányáról.
Az egyesült államok beli University of Louisville kutatói most olyan eljárást dolgoztak ki, amely az eddiginél jóval egyszerűbb, ráadásul tökéletesen fájdalommentes. A kilélegzett levegőt vizsgálják speciális szilikon mikroprocesszor és tömegspektrométer segítségével. Illékony szerves anyagokat, ún. karbonilokat (aldehideket és ketonokat) keresnek bennük, s vizsgálják ezek szintjét is.
„Azoknál a betegeknél, akiknél a rákkal összefüggő karbonilok aránya magasabb volt, 95 százalékban bebizonyosodott, hogy valóban rosszindulatú daganat van a tüdejükben. Akiknél viszont ezen karbonilok hiányoztak a kilélegzett levegőből, 80 százalékban jóindulatú elváltozás volt a tüdőben” - mondta dr. Bousamra.
Ez a módszer jelentősen meggyorsítja a diagnózist, ami az ilyen típusú betegségnél életmentő lehet.
„A nemrégiben kifejlesztett teszt segítségével sokkal jobban meg tudjuk határozni, kinek van szüksége azonnali műtétre” - tette hozzá dr. Bousamra.
Az új eljárást ismertető előadás a The Society of Thoracic Surgeons idei konferenciáján hangzott el.
A hazipatika.com nyomán