A Budapesti Uzsoki Utcai Kórház kapta idén a Családbarát kórház díjat

A Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány és a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) immár hetedik alkalommal díjazta a családbarát egészségügyi intézményeket.

Takács Pétert, a János Kórház korábbi igazgatóját, egyben a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkárát kérdezték az egészségügy jelenlegi állapotáról és a legfontosabb eredményekről.
Takács Péter múltjának és politikai pályafutásának felemlegetése után a Mozgásban című beszélgetésben szóba került az egészségügy helyzete, amit általában igyekeznek az ellenzéki oldalról egyértelműen negatív helyzetben feltüntetni. A 15 éve jobboldali kormányzás elején azonban számos problémával kellett szembenézni: „egy nagyon korszerűtlen, szocialista típusú ellátórendszert hordoz az ország”.
Bár a volt kórház-igazgató szerint Magyarországon egy fordított piramis volt jelen az egészségügyben, ami miatt a több volt a befekvő, mint a háziorvosi szinten kezelt páciens, „radikálisan csökkent a kórházban töltött ápolási napok száma, modernebb technikákkal dolgozunk, egynapos sebészeti technikákat hoztunk be”.
– mondta el Takács Péter
Ezt is ajánljuk a témában
A Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány és a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) immár hetedik alkalommal díjazta a családbarát egészségügyi intézményeket.
És ugyan a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára szerint bárhol járunk, mindenhol úgy gondolják, hogy kevés a pénz az egészségügyre, akár még Luxemburgban is, „Hollandia után a második legkevesebb napot aktív ágyon Magyarországon töltik a betegek”. A volt kórházigazgató hozzátette azt is, hogy „tehát azokat a terápiás beavatkozásokat, amik Nyugat-Európában elérhetők, mindent biztosít a társadalombiztosítás a magyar betegnek”.
Ahol nekünk kell előrelépni, az egyrészt a prevenciós szemlélet – ez gyakorlatilag egyáltalán nem volt jellemző a szocialista típusú ellátásra.”
„Hogy a beteg is tegyen meg mindent a maga egészségéért” – tette hozzá. „El is mondjuk a gyerekeknek, hogy ez miért fontos.” Emlékeztetett Szócska Miklósra, aki szerinte „a népegészségügyi termékadó bevezetésével, a nemdohányzók védelméről szóló törvény elfogadtatásával óriási lépéseket tett. „Talán ezek a lépések nagyobbak, mint adott esetben egy új műtéti technológia bevezetése jelent” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar Péter pont azokban a kórházakban kampányol, ahol az EU-s források visszatartása miatt nem tudnak megvalósulni a tervezett fejlesztések.
Szóba került az egészségügyön belüli struktúraváltás is, ami az államtitkár szerint azért is nagyon nehéz dolog, mert „azt sulykolták az embereknek, hosszú évtizedekig, hogy te akkor kapsz jó ellátást, ha a 10 km-es körzeteden belül van egy kórház”. Takács emlékeztetett rá, hogy nem ez a jó megoldás, hiszen Németországban jelenleg 120 kórházat zárnak be. „Mert azt mondja a német egészségügyi kormányzat, hogy betegbiztonság szempontjából
vállalhatatlanok ezek a pici kórházak, mert ott sokkal nagyobb a szövődmény-ráta, nem állnak rendelkezésre a megfelelő háttérszakmák, nincs adott esetben megfelelő intenzív-orvosi tudás”.
– magyarázta az államtitkár
A logikus alternatíva Takács Péter szerint az, hogy „a lakóhely közelében biztosítsuk azokat az ellátásokat, amit tényleg nagy számban vesz igénybe a lakosság”. A volt kórházigazgató szerint nem az számít, hány ágy van, hanem a szaktudás, mert az átlag páciens 12 és fél évente fekszik be úgy kórházba, hogy ott is kell töltenie az éjszakát. Hozzátette azt is, hogy az orvosi szaktudás számít, és „kiváló orvosi egyetemeink vannak, kiváló szakdolgozóink – nem csak orvosaink – vannak, az ő tudásszintjük nagyon magas, Európa szerte megbecsült”.
Ezt is ajánljuk a témában
Kiderült: a Magyarország méretű lakosságra több mint kétszázmillió tesztet használtak el, ehhez képest az oltási program aprópénz volt.
A konklúzió szerint tehát nem az a jó, ha a betegnek be kell feküdnie, hanem az, hogy az orvosok gyorsan gyógyítanak. Amikre a kormányzat a legbüszkébb lehet, az az államtitkár szerint a már említett népegészségügyi intézkedések, mert „formálja a tudatot, és egyébként pedig főleg a nemdohányzók védelméről szóló törvény a nemzetközi gyakorlatban is jó gyakorlat és példa”. Emellett pedig a gyógyszer-támogatási rendszert és az egészségügy digitalizációját emelte ki az államtitkár.
A XXI. Század Intézet és a Magyar Nemzet közös podcast műsora teljes egészében alább hallgatható és nézhető végig:
Nyitókép: MTI / Balogh Zoltán