Mélyütés érkezett Magyar Péternek, Nagy Bandó gonoszsága csak olaj a tűzre
Peti, a számok nem hazudnak.
Horváth József kifejtette azt is, hogy mi állhat a kínai külpolitika hátterében.
Nyitókép: Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Kijevben. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Orbán Viktor tízpontos béketervéről, jelentéséről is kérdezték a Hír Tv Napi Aktuális című műsorában Horváth József biztonságpolitikai szakértőt.
Annak kapcsán, hogy a miniszterelnök kihagyta az Európai Uniót azon külső szereplők közül, amelyek elősegíthetnék a konfliktus megoldását, azt mondta:
Az Európai Uniót az elmúlt két évben sok mindent láttunk, de a békére irányuló törekvéseket a legkevésbé sem.”
Arról a megállapításról, hogy Európának nem volt eddig független békepolitikája, Horváth József úgy fogalmazott: ez egy szomorú látlelet. Szerinte a most megalakult Patrióták Európáért frakció lehet egy olyan kezdeményezés, ami előmozdíthatja annak felismerését, hogy Európának vannak saját érdekei.
Kínával kapcsolatban, ami a magyar miniszerelnök szerint csak akkor vállal aktívabb szerepet, ha sikerének esélye közel bizonyos, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója kifejtette: ilyen a kínai külpolitika, sikerorientált.
A kínaiak nem akarnak belépni a katonai konfliktusokba, ehelyett azt keresik, hogyan tudnak üzletet kötni, nyersanyagbázisokat felvásárolni és az ehhez szükséges infrastruktúrát kiépíteni, fejtegette. Kína volt az, aki egy asztalhoz tudta ültetni Szaud-Arábiát és Iránt, elérve, hogy a két szemben álló ország legalább felvegye egymással a diplomáciai kapcsolatot – mondta Horváth, aki általánosságban is elmondta, hogy
Kínát ma már nem lehet megkerülni, olyan jelentős tényezővé vált.
Az USÁ-val kapcsolatban a szakértő is úgy látja, a merénylet után a szavazók jelentős része Donald Trump felé fordult, miközben a Demokrata-táboron belül egyre erősödnek azok a hangok, amelyek Joe Biden visszaléptetését sürgetik.
A teljes adást itt nézheti vissza: