Népeimhez!

2014. július 28. 10:27

Mindent megfontoltam, mindent meggondoltam. Nyugodt lelkiismerettel lépek a kötelesség útjára.

2014. július 28. 10:27
Ferenc József

Leghőbb vágyam volt, hogy az Isten kegyelméből még hátralevő éveimet a béke műveinek szentelhessem és népeimet a háború áldozataitól és terheitől megóvhassam.

A gondviselés másként határozott.

Egy gyűlölettel telt ellenség üzelmei kényszerítenek, hogy a béke hosszú esztendei után kardot ragadjak monarchiám becsületének védelmére, tekintélyének és hatalmi állásának megóvására és területi épségének biztonságára.

A szerb királyság, amelyet állami létének első kezdetétől fogva egészen a legújabb időkig úgy elődeim, mint én is támogatásban és segítségben részesítettünk, gyorsan felejtő hálátlansággal már évekkel ezelőtt az Ausztria-Magyarország elleni ellenségeskedés útjára lépett.

Az a rendelkezésem, amellyel Boszniában és Hercegovinában teljesített háromévtizedes áldásos békemunka után ezekre az országokra kiterjesztettem uralkodói jogaimat, Szerbiában a féktelen szenvedély és elkeseredett gyűlölet kitöréseivel fogadtatott, holott ez ország jogait semmi tekintetben nem sértette. Kormányom akkor az erősebbnek szép jogával élve, a végletekig elvitte elnézését és engedékenységét, csak csapatainak a békelétszámra leszállítását és azt az ígéretet kívánta Szerbiától, hogy a jövőben a béke és a barátság útján fog járni.

Amidőn két évvel ezelőtt a török birodalommal állt harcban Szerbia, kormányom ugyancsak a mérséklet szellemétől vezettetve, a monarchia legfontosabb életfeltételeinek megóvására szorítkozott. Elsősorban ennek a magatartásnak köszönhette Szerbia a háború céljának elérését.

Nem teljesült az a reménység; hogy a szerb királyság méltányolni fogja kormányomnak hosszú tűrését és békeszeretetét és be fogja szavát váltani. Mindig magasabb hullámokat vet az Ellenem és Házam ellen érzett gyűlölet. Mindig leplezetlenebbül lép előtérbe az a törekvés, amely Ausztria-Magyarországgal elválaszthatatlanul egybetartozó területek elszakítására irányul.

A határon bűnös áramlat csap át, amely a monarchia délkeleti részén az állami rend alapjainak megingatására, a népnek, amelyről olyan atyai szeretettel gondoskodom, az uralkodóház és a haza iránti hűségtől való eltántorítására és a felnövő ifjúság félrevezetésére s az őrület és a hazaárulás bűnös tetteire való felizgatására irányul. Gyilkos merényleteknek egész sorozata s egy tervszerűen szőtt és keresztülvitt összeesküvés, melynek borzasztó sikere szíven talált Engemet és hű népeimet: íme, ezek messzelátható véres nyomai a Szerbiából munkába vett és vezetett titkos üzelmeknek.

Ezt a tűrhetetlen aknamunkát meg kell állítani: Szerbia ezen folytonos kihívásának véget kell vetni, ha sértetlenül fenn akarjuk tartani monarchiám méltóságát és becsületét, ha a folytonos megrázkódtatásoktól meg akarjuk óvni annak állami, gazdasági és katonai fejlődését.

Hiába tett kormányom még egy utolsó kísérletet, hogy békés eszközökkel érje el azt a célt s komoly figyelmeztetéssel megfordulásra bírja Szerbiát. Szerbia visszautasította kormányomnak mérsékelt és igazságos kívánságait és megtagadta azon kötelességek teljesítését, amelyek népek és államok békés együttélésének természetes és szükséges alapjai.

Fegyveres erővel kell tehát államaim számára a belső nyugalom és az állandó külső béke nélkülözhetetlen biztosítékait megszereznem. Ebben a komoly órában tudatában vagyok elhatározásom egész horderejének s a Mindenható előtti felelősségnek.

Mindent megfontoltam, mindent meggondoltam.

Nyugodt lelkiismerettel lépek a kötelesség útjára.

Bízom népeimben, akik minden viharban híven és egyesülten sereglettek mindig trónom köré és hazájuk becsületéért, nagyságáért és hatalmáért a legsúlyosabb áldozatokra is mindig készen állottak.

Bízom Ausztria-Magyarországnak önfeláldozó lelkesültséggel telt vitéz hadseregében. És bízom a Mindenhatóban, hogy fegyvereimnek adja a győzelmet.

Ischl, 1914. július 28.

Ferenc József s. k. gróf Tisza István s. k.

 

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
napvilág
2014. július 29. 11:17
@Zokni 2014. július 29. 01:28 "a dualizmus kora - során vesztettük el a versenyképességünket a nyugati típusú kapitalista gazdasági fejlődés során." 1890 és 1914 között Magyarország kapitalista gazdasági fejlődése rendkívül dinamikus volt. Ekkorra fejlődött fel sok versenyképes, nagynevűvé váló ipari cég. Olyannyira elvesztettük versenyképességünket, hogy a budapesti gabonatőzsde forgalma nagyobb volt, mint a chicagoié, és a határidős mellett opciós kereskedés is folyt, amit az USA-ban akkoriban csak hírből ismertek. Az 1910-es évek elejére a Monarchia politikai vezetése Magyarország kezébe kezdett átcsúszni, mert az osztrák fél le volt bénulva parlamentje folyamatos obstrukciója miatt a szláv képviselők által, míg "a bűnös magyar nemzetiségi politika" lehetővé tette a magyar parlament zökkenőmentesebb működését. A francia típusú egységes nemzetállam kialakításán dolgoztak ugyanis, a magyarosítási politika ígéretes eredményeket mutatott. Ennek a sikertörténetnek a kótyagos Wilson amerikai elnök beavatkozása vetett véget a nyugati hadszintéren (a háborút ugyanis a Központi Hatalmak a keleti hadszintéren megnyerték).
napvilág
2014. július 29. 11:03
@Akitlosz 2014. július 29. 00:48 "Ahhoz, hogy az EU hatalom, tényező legyen a világban kifelé, a világ többi része felé kellene egységet és erőt mutatnia. De ezt nem teszi meg, Amerika segédét játsza csak. Ezzel szemben amit tesz az az hogy befelé akar egységet. A tagállamait akarja uniformizálni, a belső jogrendet szabályozást, elveket stb." Az EU nem tud kifelé egységet és erőt mutatni, amíg nincs belső egység. Ez a lényeg. Most az EU egyes tagjai, mint pl. Anglia és Lengyelország nyíltan Amerika érdekeit képviselik. Anglia direkt azért lépett be az EU-ba, hogy megakadályozza a politikai úniót és az EU-t gittegylet állapotban tartsa. A belső egységhez elengedhetetlen a politikai únió és a jogrend, a szabályozás uniformizálása. A nemzeti hagyományok, kultúra az, amit nem kell uniformizálni. Természetesen a politkai únió addig nem jöhet létre, amíg a jelenlegi, lényegében francia típusú bürokrata rendszert meg nem reformálják a német típusú szövetségi köztársaság, esetleg a svájci (kon)föderáció mintájra. Aki az egység ellen és a széthúzó, Ugocsa non coronat és lengyel Szejm típusú, "nemzetek Európája" mellett kardoskodik, az az USA szekerét tolja és az eurázsiai szuperhatalom kialakásának kerékkötője. Baj, ha nem érted, mert erősítitek egymást ebben a hamis tudatban. Erre számít az USA. Ne tévesszen meg Gyurcsány bohóckodása. Ők egy atlanti irányultságú "Euramerikában" gondolkoznak.
napvilág
2014. július 28. 23:05
@Akitlosz 2014. július 28. 20:54 "Az EU csak egy gittegylet, nem hatalom, nem egy ország." Ha meg ország és hatalom akar lenni, akkor meg az a baj. Aki Európa nagyhatalommá válását akadályozza, az oroszokat kijátszva Európa ellen, mondván, Európa az USA által kontrollált gittegylet, az "szubjektív szándékától függetlenül" amerikai ügynök.:) Pont ez a poén: Amerika semmitől nem fél jobban, mint Oroszország bevonásától egy német-francia-orosz vezetésű "Eurázsiai Egyesült Államokba". Putyin szubjektív szándékától függetlenül nyilvánvalóan amerikai ügynök. Rosszcsontkodik, viszályt kelt, holmi romantikus nagyorosz álmokat tart fenn, akadályozva az USA-val konkurrens Eurázsiai szuperhatalom kialakulását. Közben milliárdjait és gyermekeit Nyugaton tartja. Ennek megfelelően kezeli az amerikai sajtó: kesztyűs kézzel, titkos csodálattal, excentrikus, imponáló bad guy-ként, akinek szinte mindent elnéznek.
Jabotinsky
2014. július 28. 22:17
Ferenc József! Menjél te a picsába emlékeiddel és azzal az undorító Habsburg famíliáddal együtt! Ti, a magyarság pestise!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!