A miniszterelnök által bejelentett tízpontos intézkedéscsomag a kedvezőtlen helyzetben lévő munkavállalókon és vállalkozásokon akar segíteni, ám elemzők szerint az akcióterv finanszírozási oldala bizonytalan.
A kormányfő tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett meg hétfőn a parlamentben. Ennek részeként a 25 év alattiaknál, az 55 év felettieknél és a képzettséget nem igénylő munkát végzőknél a munkáltatói járulékot a felére csökkentik, a 25-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégek pedig ezentúl választhatják majd a 16 százalékos kisvállalati adót. A munkahelyvédő intézkedések forrását a tranzakciós illeték kiterjesztéséből teremtené meg a kabinet.
Az MTI által megkérdezett szakemberek pozitívnak nevezték az akcióterv céljait, a munkahelyteremtést és az alacsony jövedelműek munkahelyének megóvását; ugyanakkor felhívták a figyelmet a finanszírozási oldal gyengeségeire is. Az Erste elemzője szerint a tranzakciós illeték kiterjesztése nem feltétlenül tud tartós bevételt generálni a program mögé és a csomag esetleges gazdaságélénkítő hatása valószínűleg nem lesz elegendő arra, hogy idővel önjáróvá tegye a programot.
Az ING szakértője problematikusnak nevezte, hogy a munkáltatók járulékterheinek csökkentése mellett az adózási szabályok harmonizációja nem történt meg, valamint azt is kérdésesnek tartja, hogy a munkahelyvédelmi csomagot szolgáló tervezett költségvetési fedezet valóban befolyik-e majd a büdzsébe.