Öt ok, amiért biztosan nem lesz Orbán–Márki-Zay-vita

2022. január 18. 16:28

Márki-Zay Péter eddigi kampánya nem szorította sarokba Orbánt.

2022. január 18. 16:28
null
Index

„A világ szinte minden demokratikus országában evidens, hogy a választások előtt a miniszterelnök-jelöltek vitát folytatnak egymással. Diktatúrákban ez nem szükséges, hiszen nincs is ellenzék, vagy ha van, akkor az inkább forradalomra készül ilyen úri huncutságok helyett, és ha a vezetői mégis bejutnának egy élő tévéműsorba, az nem választási vita, hanem a koncepciós perük lenne. Nos, mi itt, Magyarországon beszorultunk a két világ közé. Sem választási vita, sem koncepciós per nincs. Mindkettőre volt már példa a történelmünkben – előbbinek jobban örültünk és örülnénk most is. Legutóbb egyébként 2006-ban került sor olyan eseményre, amikor a voksolás előtt a két legesélyesebb kormányfőjelölt nyilvánosan ütköztette az érveit. Azóta eltelt tizenhat (!) év, és semmi. Ez alapvetően Orbán Viktornak köszönhető, aki hallani sem akar ilyen eshetőségről, és ezt a nyilvánvaló gyávaságot a legkülönfélébb pökhendiségekkel szokta indokolni: »nincs is ellenfél«, »döntsék már el, hogy valójában ki a vezető«, »nem aktuális«, »sas nem kapkod legyek után«, »a parlamentben folyamatosan vitát folytatok az ellenzékkel« stb. 

Néhány napja Márki-Zay Péter élő vitára hívta Orbán Viktort, amiben semmi meglepetés nincs, hisz ez a dolga. A kormányfő a harmadvonalbeli Hollik Istvánra osztotta a piszkos munkát, megüzenve, hogy nem lesz vita, ami szintén nem meglepetés, hiszen ez meg a KDNP-s képviselő feladata. A rövid és újfent nem meglepő indoklás szerint Gyurcsány a főnök, beosztottakkal pedig nem szoktak vitázni. Az már a magyar politika tragikomédiájának újabb felvonása lenne, ha a DK vezetője, aki megígérte M.-Z. P.-nek, hogy nem csinál országos kampányt, most a megszólítottság okán mégis előállna: »ja, ha én kellek, örömmel folytatok vitát«. Nyilván erre Hollik meg azt írná: »Tessék, itt az újabb bizonyíték, hogy az ellenzék vezetője Gyurcsány Ferenc!« Aztán Gréczy Zsolt megkérdezné: »ha így van, akkor miért nem áll ki a DK elnöke ellen Orbán?«, amire Hollik már ütné is bele a klaviatúrába a választ: »Gyurcsány egyszer már tönkretette az országot, vele nincs miről beszélni, és egyébként sem ő az ellenzék miniszterelnök-jelöltje.« Ha valaki idáig eljutott, akkor büntetőmezőre lépett, és ugorjon vissza a bekezdés elejére!”

Nyitókép: Földházi Árpád

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 295 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ati Papa
2022. január 19. 12:14
Én semmi értelmét nem látom az ilyen értelmetlen vitának. Kiáll egy " ifjú " titán - titán tudtok kezdeni vele valamit - és felelőtlenül igérgethet fűt- fát össze- vissza és bőszen szidhatja a kormány eddigi intézkedéseit. " Zseni " tanácsadói kitúrnak egy csomó dolgot amibe boldogan beleköthetnek. Ettől még nem látszik az ő leendő felelős kormányzásuk. Hosszú idő óta a FIDESZ megpróbál minden évben minden társadalmi réteget egyre jobb helyzetbe hozni. Ehhez nagyon sok pénz, kormányzási tapasztalat és sok idő kell a tévedések kijavításához. Mindamellett óriási brüsszeli ellenszélben. Bölcs régi falusi ember mondása: " Ugatnyi könyű, de cselekednyi..."
zolizolizoltan
2022. január 19. 10:24
Gábor nem taglalta a mi igényünket, a pártfüggetlenek mit akarnak. Mi értelmes vitát szeretnénk hazánk fontos ügyeiről. A legfontosabb kérdés az lenne hatodikként, Orbán érdemesnek tartja-e a pártfüggetlenek megnyerése érdekében részt venni a vitán. Mert a vita csak a pártfüggetleneket állítaná ide vagy oda, hiszen egy bigott párthívő mindenképp a pártjára szavazna, bármelyik oldalon áll az illető. A vita tehát kizárólag a pártfüggetlenekért vagy a párthoz alig kötődőkért folyna. Jelenleg nem tudom megjósolni, hogyan áll Orbán szénája április 3. előtti napokban, ezért nem tudom, lesz-e vita értünk.
Cséfy
2022. január 19. 10:09
--
sztd
2022. január 19. 02:34
Azért a 0. érv kimaradt. A két tábor még a tényekben sem ért egyet. Most akkor jobban élünk, vagy rosszabbul? Emelkedünk, vagy süllyedünk. 2002-ben még Orbán bénázott, és a biztonság kedvéért szét is tapsolták a vitát. 2006-ban viszont Gyurcsány vitában is felhazudta a csillagokat az égre. Orbán mennyivel volna előrébb, ha a csapatból kiállna bárki, és megint nekiállna össze-vissza hazudozni mindenről? Mennyire van közös összképünk arról, hogy mi történt ebben az országban az elmúlt 12 évben? 1. Diktatúrában nincs választás. Azért, hogy el lehessen kenni a valódi helyzeteket, kitalálták a hibrid rezsim szót, hogy magyarázat legyen arra, hogy miért váltható le a kormány a választásokan. 2. Ha a kormánysajtó lenne többségben, akkor a Borkai ügy nem igazán tudott volna ütni. Hiába volt próbálkozás Wittighoffal, vagy Gajda Péterrel, simán lepattant. - Magyarországon (a külföldi sajtóval szemben) egyetlen széles körben komolyan vett vélemény sem tagadja, hogy sajtószabadság és médiapluralizmus van, de az arányokon azért elég nagy a valóság-értelmezési vita. 3. Korrupció ügyében szerintem közmegegyezés van, de kétlem, hogy ez a valóságon alapulna. Az, hogy a vezető lop olyan evidencia, amit a valóságtól függetlenül kár is tagadni. Kövér Lászlónak ki hiszi el, hogy nem lopott? Akkor már jobban jár az, aki lop. Ha már úgyis ráfogják, legalább jusson is valami a vádak mellé. 4. Jogállamiság ügyében megint közmegegyezés van, ami megint nem a valóságon alapul. Semmit nem tudunk a helyzetről, de a vezetőkről mindent elképzelünk. A ebben az országban a valóságos küzdelmeket is megrendezettnek gondolják. 5. Most akkor kifelé megyünk az EU-ból, vagy csak tagokként mások az elképzeléseink? Lehet saját elképzelésünk? Ez talán az egyetlen terület, amelyiken a valóságon alapuó vita lenne lefolytatható. Csak ez senkit sem érdekelne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!