Nem bántja a szemét?

2020. február 29. 17:25

Az embernek meg kell tanulnia, hogy nemcsak a saját lakásáért, kertjéért tartozik felelősséggel, hanem hazája földjének minden négyzetcentiméteréért. Hiszen az övé.

2020. február 29. 17:25
Bencsik András
Bencsik András
Demokrata

„A pesti nyelv megunhatatlan. A legendás szlogent hamar kiegészítette a városi humor: »Nem bántja a szemét az a szemét? Maga szemét!« Azért volt a gonoszkodó szójáték olyan népszerű, mert évtizedek óta, vagyis amikortól a fogyasztói társadalom nem kívánt mellékterméke, a rengeteg hulladék megjelent, az országot ellepi a szemét, és ez különösen tél vége felé, amikor a lombtalan, út menti bokrok aljába belátni, minden jóérzésű embert elönt indulattal.

Mostani felmérésünk örvendetes tendenciáról tanúskodik, a társadalom gyakorlatilag egy emberként helyesli az egyszer használatos műanyag eszközök, például pillepalackok használatának betiltását, mert ezek felelősek a hulladék zöméért. Tegyük sietve hozzá, egyetlen pillepalack sem indul el magától, hogy egy út menti árokban végezze, kell hozzá egy ember, aki butaságból, önzésből elhajítja. De nem csak pillepalackok lapulnak a bokrok alján, van ott minden a törött televíziótól a halomba rakott sittig.

Ma már országos mozgalommá nőtt a települések környezetében szemetet gyűjteni a Föld napján, április 22-én, és hihetetlen mennyiségű szeméttől sikerül ilyenkor megszabadítani a környezetet. Egészen bizonyos, hogy azok a felnőttek és gyerekek, akik egyszer vagy többször részt vesznek településük megtisztításában, sokkal gondosabban és tudatosabban védik majd az élő természetet. Azonban éppen ennyire bizonyosak lehetünk abban, hogy nem ők voltak azok, akik a rengeteg szemetet az utak mentén szétszórták.

Nem vitás, hogy valamit tenni kell. Ma már nem drágák a köztéri kamerák, célszerű volna mindenhol telepíteni ilyet, ahol veszélyeztetett a környezet, ahová sok szemetet hordanak. És büntetni kellene tettenéréskor, de a bírságolás csak az egyik pillére a motivációnak. A másik a gyerekkori nevelés, amelynek ugyan csak évtizedek alatt lesz meg a hatása, de akkor sem lehet róla lemondani. Rövid távon pedig pozitív motivációt eredményezhet a betétdíjak bevezetése, elvégre ha a vevő pénzt kap vissza a tárolóanyagért, nem valószínű, hogy eldobja. Mert a legfontosabb szereplő a történetben az ember, akinek meg kell tanulnia, hogy nemcsak a saját lakásáért, kertjéért tartozik felelősséggel, hanem hazája földjének minden négyzetcentiméteréért. Hiszen az övé.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 134 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
adonyi29
2020. március 01. 14:19
Ez a szerencsétlen munkásőr már szóba merte hozni az egyszerhasználatos műanyagokat, miután kiadták az ukázt... Egy igazi híglelkű majom, jó sok ilyet. Árról persze senki sem beszél, hogy az egész műanyag őrület, jesuisteknősanylonban mozgalom onnan eredeztethető, hogy a kínaiak lezárták a szemét elől a határt és nem veszik át két éve. Ha ez nincs, szerintem még mindig kötelező lenne műanyagba csomagolni mindent. Az egész az európai hippokrita, gyarmatosító szemlélet manifesztációja, amit megint erénynek akarunk eladni. Hányinger, akár Bencsik...
Ipolypart
2020. március 01. 13:42
l=I? 52 kommentes szemetelő.
nyugalom
2020. március 01. 09:31
Bezzeg Ausztria! - igen, azért, mert ott lehajolnak a szemétért, virágos kertet varázsolnak még az árokparton is! Nem irigykedni, hanem tenni kell!!!
Ernie Pantuso
2020. március 01. 07:00
Angliában éltem jó pár évet. Ott a közterületesek a talált szemetet átvizsgálják és bármi személyhez köthető adatot lenyomoznak. Ott. Azonnal. Értsd és mond, egy kidobott boríték egy címmel, és már mennek is a tulajdonoshoz a talált szemetes zsákkal. A bírság ha jól tudom 60 angol fontnál kezdődik. Ezt kellene itt is, de elrettentő erejű bírságokkal. Hozzá kell tenni, hogy ezzel egyetemben a lakossági szemét lerakását is segíteni kellene. Ha valakinek felgyűlik szemete, legyen lehetőség egy nominális pár ezer forintért kivinni az erre kijelölt telepen. Dublinban egy személyautónyi kerti nyesedéket/levelet 8 euróért lehetett kivinni a szeméttelepre. Az ujrajasznosíthatókat ingyen. Nagyon normális, tiszta megoldás volt. A sorompónál fizet az ember, majd bemegy és a megfelelő konténerbe SZELEKTÍVEN kipakolja a szemetet. A telep dolgozói szívesen segítenek kipakolni, ha kérdés van mindent mondanak, hogy hova tegyünk. Itt a link a Dublini szeméttelep áraihoz, akit érdekel érdemes megnézni. https://www.dlrcoco.ie/sites/default/files/atoms/files/ballyogana4informationsheet.pdf
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!