Miért éppen az oktatásügy?

2012. december 08. 13:20

A kormány attól nem fél, hogy pár napig nem tanulnak a gyerekek. De attól annál inkább, ha a tanárok és diákok mobilizálják a környezetüket, tüntetnek, tiltakoznak.

2012. december 08. 13:20
Ravasz Ábel
Új Szó

„Oktatásügyi botrányokkal küzd a magyar és a szlovák kormány is. Bár a két ügy eltérő – itt a pedagógusok bérezése, ott a főiskolai tandíj áll a középpontban –, mindkettő a közoktatás státuszának problémáira mutat rá a posztszocialista országokban. A két játéktér hasonló. Mind az Orbán-, mind a Fico-kormány költségvetési nehézségekkel néz szembe, a hiányzó pénzek előteremtése nagy gondot okoz. Fico számára az EU által idéntől szigorúbban betartatott államháztartási hiány jelent áthághatatlan korlátot, Orbán pedig a nagy ellátórendszerek bevallottan unortodox átalakítását hajtja végre. Ahogy lenni szokott, az oktatásügy a strukturális változások vesztesei közé tartozik.
 
Érdemes megnézni ennek okait. Nem arról van szó, hogy lenne olyan döntéshozó, aki úgy gondolja, a közoktatásnak nincs kiemelt szerepe – azzal mindenki tisztában van, hogy a jövőbeli sikeresség a jelenlegi oktatási rendszeren múlik. Másfelől azonban az iskolaügy nem rövid távú hatásokat hoz létre, hanem közép és hosszú távúakat. Ez azt jelenti, hogy egy kormány meg mer tenni bizonyos lépéseket az oktatásügyben, mert annak valódi negatív hatásait a saját ciklusában még nem érzékeli. (...)

A tanárok és diákok a fentiek miatt nem a vasutassztrájkok jól ismert logikája szerint érhetnek el eredményt. A hosszú távú hatások miatt csakis politikai nyomásgyakorlással érhetnek el eredményt. A kormány attól nem fél, hogy pár napig nem tanulnak a gyerekek. De attól annál inkább, ha a tanárok és diákok mobilizálják a környezetüket, tüntetnek, tiltakoznak, agitálnak. Az érintetteknek azt a fenyegetést kell hitelessé tenniük, hogy »ha nem teljesíted a követeléseimet, a következő választásokon nemhogy én, de még a nyolcadik unokatestvérem sem fog rád szavazni!« Ezt a nyelvet ugyanis minden politikus érti, és tart is tőle.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2012. december 08. 18:43
Honnan tudod Ábel gyerek, mitől fél a magyar és a szlovák kormány? Személyesen közölték veled? Értem én: nagyarcú vagy, ami a te korodban nem meglepő. Mégsem ártana visszavenni belőle. Mielőtt elhatalmasodik rajtad.
KannibálTatárÚr
2012. december 08. 17:40
..."azzal mindenki tisztában van, hogy a jövőbeli sikeresség a jelenlegi oktatási rendszeren múlik." Te - valószinű - az iskola falait sosem hagytad el. Az iskolákban ma már csak nagyon szűkös alapokat adnak, amivel az életben (műszakiban) nem lehet érvényesülni. Állandó tanulásra van szükség. Nem csak a műszaki haladás miatt, hanem azért is, mert nem lehet mindent megtanulni az iskolában, amire szüksége van a munkájához az alkalmazottnak. A szociban ez úgy volt megoldva, hogy voltak válalati könyvtárak, műszaki könyvtár, illetve továbbtanulás. Elmentem a műszaki könyvtárba. Már a fogadás visszatatsző volt: míg a szociban elég volt a személyi igazolványomat odaadni és megkaptam az igényelt könyvet, most először fényképes igazolványt állítottak ki számomra 3,4 euroért. Aztán a választék okozott csalódást. A kivehető könyvek száma kb. egy tizedére csökkent. Ami még jobban hiányzott, a minőség. A könyvek között csupa régi szkriptum az ötvenes évekből, amik mára már "kissé" túlhaladottak. Azért szerencsém volt: találtam egy valódi műszaki könyvet is a 80-as évekből (amit kerestem, benne volt). Igen valószinű, hogy a szerzői jogokra való tekintettel az összes értékes könyvet kivonták. Az én könyvem szerzője - valószinű - meghalt, utódai nem törődtek kivonásával. A sikeresség az önképzés feltétele, az iskola csak alapokat tud adni ehhez. A műszaki könyvtárban tapasztaltak alapján a posztkommunista rendszer az önképzést tette lehetetlenné, ez okozza a posztkommunista országok sikertelenségét.
Senye Péter
2012. december 08. 17:20
1968-ban Cohn Bendit és társai drámai helyzetet teremtettek Franciaországban, nem kell itt komédiát csinálni valamiféle ismétlési kísérletből.
Fakutya tizedes
2012. december 08. 17:19
Hát kire szavazol, Ákhábel? Amúgy milyen vasutassztrájk? Egy tisztességes sztrájkot nem hoztak össze a bolsevik szakszervezetek a két és félmillió munkahely ellopása miatt. Ti csak szervezzétek a szintetikus dizsiket, hányjatok, graffitizzete, igyátok az energiaitalt a spurira és kussoljatok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!