Államadósság? Tabu!

2012. november 20. 13:17

A kormány bizalmat kér az államadósság elleni harchoz, és mi, a demokrácia hívei azon morfondírozunk: megadjuk-e neki.

2012. november 20. 13:17
Merényi Miklós
Hosszúlépés

„A kormány bizalmat kér az államadósság elleni harchoz, és mi, a demokrácia hívei azon morfondírozunk: megadjuk-e neki (és persze még többen azon, megadják-e a rendszernek a bizalmat). Felkínáltak egy intézményi megoldást, új alkotmányt írtak, mely azonban csak a mi bizalmunkból képes működni. Ebben a kérdésben nem a személyes szimpátiánkat kérik, még csak nem is a voksunkat: arról kell döntenünk, a múlt hibáival szemben ez a rendszer jobban érti-e a demokráciát, melyet így definiálhatnánk: jogos bizalom a választott vezetőkben. Ebben a szellemben lehet és kell harcot vívni az államadóssággal: bizalommal a jövőbeni fejődés iránt. Ami az egészet mégis demokratikussá (és nem hitalapúvá) teszi, hogy a bizalom nem lehet légvár: indokoltnak, intézményileg garantáltnak kell lennie.

Azt állítom mégis, hogy ez a kormány, mely mindent felülíró célként tekint az adósság leépítésére, hiába köteleződött el ténylegesen az adósságcsökkentésre, nem ezt az utat járja. Tovább megy, és tabusítani akarja az adósságot. Az alaptörvényben lefektetett szabályok és az ehhez kapcsolódó intézményi változtatások (köztük a többségi elv) nem elsősorban a kétharmad hatalmának bebetonozását szolgálják, hanem az államadósságot akarják kivezetni a demokratikus rendszerből.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
memik
2012. november 20. 18:27
A szerző nem veti el az adósságszabály szükségességét, a kormány érvelésével és felfogásával vitatkozik. Lehet jobb adósságszabályt alkotni, ehhez nem kellenek még csak askenázi praktikák sem. A közgazdasági buktatókról Madár István ír itt: http://href.hu/x/iuk8, de a cikk az 'addig nem lesz demokrácia, míg le nem építjük az adósságot" című fétissel vitatkozik, ami önellentmondás. Ez akkor lenne jó viselkedési szabály, ha növekednénk, mert akkor kell felhalmozni. Rövid távon a debt overhang jelenségét kell kezelni (bizalom), a kormány ezzel szemben az egész közjogi rendszert alárendelte préssé alakította az adósságcsökkentés céljával, ez baromira nem rövid táv, "gránitalap". Hogy jön mégis ide a demokrácia? Ne dönthessen úgy a nép, hogy adósságból most jóllakunk, aztán majd fizessenek azok, akik ma még nem dönthetnek, ez kérdésen felül áll. Viszont ahhoz, hogy működjön a demokrácia, kellenek tisza pozíciók, amiről szavazni tudunk (milyen és mennyi közjavat kinek).Ezekről akkor tudunk dönteni, ha az állam stabilizálja a gazdaságot és a ciklikus kilengésekre anticiklikus politikával felel. A kormányzó párt nem tévesztheti meg a népet azzal, hogy olcsóbban, több közjavat nyújt, mint amennyit az adóárból nyújtani tudna, ez is nyilvánvaló elvárás, de ezen túlmenően szükség van eladósodásra, ha azt a ciklus kisimítása indokolja: másképp maradnak a "megszorítások", ahol a politika megint csak stratégiai viselkedéssel mondjuk az érdekeiket érvényesíteni aktuálisan nem képes tömegeket sarcolja meg, ami megint csak bukó, ha demokráciáról beszélünk. A piac igazságtalansága ellen a több demokrácia a megoldás, viszont most, hogy a fasz rossz végén vagyunk, a hitelezők bizalma alapvető: így is, úgy is "most még egy kicsit rosszabb lesz". Egy felelős kormány viszont a szebb jövő számára ír adósságszabályt, olyat, ami a demokráciát javítja meg, nem pedig lehetetlenné teszi a demokratikus döntéshozást. Egy ilyen kétharmados kormányt is el lehet adni az adósságsárkány ellen küzdő dicső lovagként és a demokrácia bajnokaként.
ernenwein
2012. november 20. 16:50
Nem, nem, nem. A Merényi név a legrosszabb askenázik családneve, nem lehet megbízni bennük.
laci0011
2012. november 20. 16:33
A pocakos ministerelnök és az ő adósságfóbiája az meseország halála!Aki nem ért a gazdasághoz az költi a rekvírált zsozsót adósságcsökkentésre,na meg MOL csomag vásárlásra!Jelenleg is csak az időt húzzák tavaszig amikor hozzájuthatnak a jegybanki tartalékokhoz,amit aztán az offshorkkjaikkal gyorsan eltüntethetnek.
kjkj945
2012. november 20. 15:50
""A helyzet paradox voltát fokozza, hogy a demokratikus mechanizmus ilyesféle kiiktatása –az eredeti szándékkal ellentétben – mégis korlátlan politikai cselekvésnek ad teret. Nietzsche szerint az adósság a bűn fogalmából származik, hát úgy most a bűnbánat időszaka következik, mely ugyan stabilizáló erő, de a feloldozás ideje és mikéntje bizonytalan. Athén tüntetőinek jelszava, miszerint „Nem mi fogjuk megfizetni a ti válságotokat” – bizalomhiányos állapotában a demokrácia megszűntét jelzi. Bizalmat kell teremteni, de csak akkor hitelezni a vezetőinknek, ha intézményileg biztosított, hogy nem a hatalomban maradás, hanem a közjó szempontjait érvényesítik vele. Olyan adósságszabály kell, amely kiteljesíti, és nem megszünteti a demokratikus kontrollt. Ehhez azonban érteni kellene a demokrácia lényegét. Az ifjúságnak (ösztöndíjjal vagy a nélkül) sok munkája lesz még ezzel az országgal. "" tabutabutabu
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!