Az uniós hadsereg a teljes unió felé kényszeríti az EU-t

2022. december 18. 00:35

2023-ban minden eddiginél világosabbá válik, hogy Európának rendbe kell tennie az unió védelmi pozícióját.

2022. december 18. 00:35
null

Minden valódi gazdasági és politikai uniónak a nemzetbiztonságot a legfőbb prioritások közé kell sorolnia, különösen akkor, amikor az unió határainál háború folyik. A második világháború vége óta Nyugat-Európa az amerikai fegyveres erők megnyugtató ernyője alatt találta magát. A hidegháború vége óta a nemzetvédelmi prioritások tovább halványultak. Többnyire csak a "terrorizmus elleni háborúra" összpontosítottak, amely a valóságban diffúz és jelentéktelen fenyegetés volt, még akkor is, ha a közvélemény képzeletében nagyban jelen volt, miközben e háború aktív színterei messze voltak, elsősorban Irakban és környékén, valamint Afganisztánban.

Oroszország ukrajnai inváziója azonban 1945 óta a legnagyobb háborút hozta Európába, a 2022-es amerikai félidős választásokon pedig a republikánus képviselet megerősödött a kongresszusban, és Trump volt elnök valószínűleg bejelenti, hogy 2024-ben indul az elnöki posztért. 2023-ban minden eddiginél világosabbá válik, hogy Európának rendbe kell tennie az unió védelmi pozícióját, mivel egyre kevésbé támaszkodhat az egyre ingatagabb amerikai politikai ciklusokra, és szembe kell néznie azzal a kockázattal, hogy az USA teljesen visszavonja régi elkötelezettségét Európa iránt, esetleg egy ukrán-orosz fegyverszünet után.

Drámai lépésként 2023-ban valamennyi uniós tagállam 2028-as iránydátummal létrehozza az EU fegyveres erőit.

Drámai lépésként 2023-ban valamennyi uniós tagállam 2028 előtt létrehozza az EU fegyveres erőit, azzal a céllal, hogy 20 éves távlatban 10 billió eurónyi kiadással,személyzettel ellátott és bevethető szárazföldi, tengeri, légi és űrbázisú műveleti erőket hozzanak létre. A tervek szerint 2025 előtt készenlétbe helyezik az EU gyors bevethetőségi képességű haderejét, amelyben több mint 20 uniós tagállam vesz részt. Az új uniós fegyveres erők finanszírozására uniós kötvényeket bocsátanak ki, amelyek finanszírozása az egyes tagállamok GDP-je alapján történik. Ez drasztikusan elmélyíti az uniós államadósság-piacot, és a hatalmas beruházási lendület hatására erőteljes fellendülést hoz az euróban.

Piaci hatás a Saxo szerint:

A vezető európai védelmi vállalatok 25 százalékkal felülmúlják a szélesebb európai piac teljesítményét, és új, népszerű európai védelmi ETF-ek jönnek létre, amelyek erős befektetői érdeklődésnek örvendenek.  (Az Exchange Traded Fund, ETF jelentése tőzsdén kereskedett befektetési alap, melyek jellemzően egy-egy nyersanyagra, szűkebb területre fókuszálnak; és jól lekövetik a mögöttes eszközök árfolyamának mozgását. Így például a fizikai vagy határidős arany helyett arany ETF-eket vásárol a legtöbb befektető, akik csak az ármozgásokra spekulálnak – a szerk.)

Vissza az előrejelzésre.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!