Kiadták a legfrissebb, idei jelentést az ENSZ 193 tagországának (közülük harmincat nem mérnek) SDG (Sustainable Development Goals – Fenntartható Fejlődési Célok) indexéről. A célrendszert még 2000-ben fogadták el a tagállamok, akkor alapvetően a fejlődő országok társadalmi problémáit fókuszba állítva. A rendszert a globálissá váló problémák miatt 2015-ben bővítették a fejlett országok monitorozásával is. A mért adatok dokumentálása a jelenlegi tervek szerint 2030-ig tart, az ENSZ pedig évente kiadja az aktuális változásokat és eredményeket tartalmazó jelentését.
Az SDG alapja egy 17 fenntartható fejlődési célból álló csomag, amelyhez számtalan alcél-csoportot társítottak. A tizenhetes alaprendszer tartalmazza többek között a szegénység felszámolása, az egészség és jóléti fejlődés, a minőségi oktatás, a tiszta energia, az innováció, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, az egyenlőtlenség csökkentése vagy a fenntartható városok, közösségek kérdéskörét, ezek alapján mérik tehát az egyes országok közeledését a kitűzött célok felé. A fejlődési célok a kormányzat mellett az üzleti szférát is cselekvésre ösztönzik, elsősorban az innovatív megoldások előtérbe helyezésével.
A friss jelentés szerint Magyarország jelenleg a 21. helyen áll, szemben a legutóbb mért 25. helyezéssel, a maximális 100-as pontszámból pedig 79-et ért el.
Az index alapján Magyarország kiemelkedően jól teljesít a szegénység felszámolásának területén, de javult a nemek közötti egyenlőség, a tiszta energia, a GDP-növekedés, a foglalkoztatottsági ráta, a kutatás-fejlesztés, az ipar, innováció és infrastruktúra, valamint a fejlesztési támogatások mutatója is.
A listát Finnország vezeti 86 ponttal, mögötte Dánia és Svédország a dobogósok. Magyarország előtt közvetlenül Portugália áll, a sort pedig Izland folytatja. A mért teljesítményű országok rangsorát Dél-Szudán zárja a 163. helyen.
Fotó: 123rf