A woke tabui értékválságot hoznak a nyugati egyetemekre

2021. június 17. 13:58

Az amerikai Georgetown Egyetem oktatója szerint a progresszív ideológiák - különösen a woke mozgalom - a véleményszabadságot öncélúan és szélsőségesen korlátozva uralják az egyetemi párbeszédet.

2021. június 17. 13:58
null

A progresszív woke ideológia megjelenése kísértetiesen hasonlít az arab világon az 1980-as években végigsöprő iszlamizmusra - állítja Lama Abu-Odeh az amerikai Georgetown Egyetem jogi karának professzora a Le Figarónak adott interjúban.

A palesztin származású Abu-Odeh professzor úgy véli, hogy ezekben az időkben a környezete egyik napról a másikra változott meg: tapasztalatai szerint egyszerre csaknem minden nő burkát viselt, és az összes férfi szakállas volt. A párhuzam szerinte egyértelmű: a woke ideológia hasonlóképpen terjed a nyugati világban is, ezért úgy véli, hogy minden lehetséges eszközt fel kell használnunk megállítása érdekében.

Állítása szerint a woke ideológia azért veszélyes, mert vallási alapon működik, de az egyetemeken a rasszizmus, és a véleménycenzúra is problémát jelent. Mint állítja,

a „wokisták” a rendszerszintű rasszizmusra hivatkozva korlátoznák a véleménynyilvánítás szabadságát,

pontosan úgy, ahogyan az az iszlamizmus elterjedése idején történt. Mintegy hátteret adva az egészhez, Abu-Odeh kiemeli, hogy az iszlám fundamentalizmus először a művelt középosztályra volt hatással, majd az egyetemekre is „betört”, és végül a hatalomra is átterjedt.

A professzor, miután az iszlamizmus kapcsán a ’80-as évekbeli tapasztalatairól számot adott, a woke-ot is hasonlóképpen elemzi. A woke elterjedését először 2017-ben tapasztalta, amikor a Washington állambeli Evergreen State College-ban a fekete hallgatói mozgalmak egy kisebbségekről szóló nap bevezetését követelték – ezen a napon

a fehér diákokat ki akarták tiltani az egyetemről.

A mozgalom követelései ellen, felszólaló Bret Weinstein egyetemi professzor fellépését követően tiltakozások robbantak ki, az oktatót rasszizmussal vádolták meg, s el is bocsátották az egyetemről – emlékezik vissza Abu-Odeh.

Abu-Odeh úgy ítéli, hogy a Georgetown Egyetemen Donald Trump megválasztását követően még jelentősebb ideológiai változás következett be. A jogi kar dékánja Trumpot kritizáló politikai hangvételű üzeneteket kezdett el küldeni a tanároknak, amely egyúttal az egyetem politikai semlegességének a végét jelentette.

Később a professzor konzervatív hallgatói egy Zoom konferencián panaszkodtak arról, hogy véleményüket egyre kevésbé merik nyilvánosan felvállalni, attól tartva, hogy rasszistának bélyegzik meg őket. Ezzel még nem ért véget a woke térnyerése, hiszen a dékán egy antidiszkriminációs bizottságot állított fel, ahol a hallgatók a rasszistának vélt diákokat és egyetemi oktatókat panaszolhatták be.

A professzor szerint

a Black Lives Matter (BLM) mozgalmat szinte tilos kritizálni.

Ha azonban valaki mégis így tesz, a hallgatón látszik, hogy „tilosban jár”: hiszen a woke ideológiával szembeni vélemények itt tabunak számítanak.

Abu-Odeh úgy látja, hogy az amerikai baloldal rendkívül nagy hatalommal rendelkezik, a BLM például óriási anyagi hátteret tudhat magáénak; az évek során hatalmas szervezetté nőtte ki magát. A professzor úgy véli, hogy a szervezet képviselői a jövőben komoly tisztségeket fognak betölteni az egyetemektől a kormányzati intézményekig. Mindez vitathatatlanul a hanyatlás jele, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a Nyugat már nem képes megvédeni saját alapelveit.

Kép: JONATHAN ERNST / POOL / AFP

Szemlézte: Dobozi Gergely

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luzitanxaver
2021. június 27. 21:15
"A progresszív woke ideológia megjelenése kísértetiesen hasonlít az arab világon az 1980-as években végigsöprő iszlamizmusra" Arra is, de még sokkal inkább a kínai "kulturális" forradalomra. Meg a bolsevik hatalomátvételre. Meg úgy nagyjából az összes totalitárius rendszerre.
Hannibal
2021. június 26. 17:30
Hogyne. A szinte full libsevik egyetemi szférával, full libsevik művészeti szférával, full libsevik jogi szférával, full libsevik szakszervezeti szférával. Ezt senki nem veszi be nálunk, aki látott egyetemet belülről, hiába próbálkozol... Egy kis továbbképzés, mert hülye vagy belőle és frázisokat puffogtatsz vissza a tüntikézésről: A fasizmus olasz ideológia, és 1943 óta halott. Jellemzője az állam korporatív működése, amely az egymással szembenálló érdekcsoportok képvisletén alapult (pl. szakszervezetek és munkaadók). Egy egységes képviselet volt minden szakmában. Emellett egypártrendszer volt. Ezek közül egyik sincs itthon.
kovsa2
2021. június 26. 13:00
Én már megint nem értek valamit. Adott egy ország, USA, ahol a társadalom fele rendszerszintű rasszizmust kiált. De nem csak a nép, hanem a parlament többsége is kijelenti, hogy náluk rendszerszintű a rasszizmus, élükön az elnökhelyettessel és az elnökkel. Erre mit reagál Európa? Elhatárolódik, szankciókat vezet be a rasszizmusért felelős vezetők ellen? Zárolja az európai érdekeltségeik bankszámláit, letiltja a kereskedelmet a rasszista rendszer képviselőivel? Nem! Kinyilvánítja, hogy tulajdonképpen EU nyugati felén is elnyomják a feketéket, az LMBTQXYZ „közösség” tagjait. Náluk is rendszer szintű a rasszizmus! Többlet jogokat adnak nekik, az őslakosság, a többség rovására és ezután ellenünk indítanak jogállamisági eljárást, mert nálunk egyenlő jogaik vannak kissebségeknek a többséggel. Érdekes!
bolá
2021. június 26. 05:22
Én mindegyik szülőanyját, a jakobinizmust mondtam volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!