A bíróságnak nincs semmilyen eszköze Putyin letartóztatására

2023. március 17. 21:23

A világ legnagyobb országának – és egy atomhatalomnak – a vezetőjét ilyen módon sújtani kétségtelenül az eszkaláció irányába hat.

2023. március 17. 21:23
null
Bendarzsevszkij Anton
Facebook

„Kétségtelenül a mai nap híre, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court) körözést adott ki az orosz elnökre, Vlagyimir Putyinra. Ebben a hírben ugyanakkor bőven van jó és rossz is, egyáltalán nem olyan egyértelmű a kép.

Nézzük sorban. Először is, a Nemzetközi Büntetőbíróság semmi esetre sem keverendő össze a másik, az ENSZ égisze alatt működő a Nemzetközi Büntetőbírósággal (International Court of Justice). És hogy nehezebb legyen a helyzet, mindkettőnek a hollandiai Hágában van a székhelye. Tehát az érintett, ebben a konkrét ügyben eljáró Nemzetközi Büntetőbíróság viszonylag új képződmény, 1998-ban jött létre a Római statutúm alapján. A bíróság ötlete még a II. világháború után, a messzi 1948-ban merült fel – legyen egy olyan szerv, amely háborús bűnöket és népírtást vizsgál. Azonban 50 év kellett hozzá, hogy legyen is belőle valami – a világpolitika fő szereplői nem nagyon akartak lépni az ügyben. A nagyhatalmak azt érezték – teljesen jogosan – hogy létrejön egy olyan nemzetközi szerv, amely az ő mozgásterüket és állami szuverenitásukat fogja korlátozni.

Ez ugyanakkor most sem változott sokat. A mai napra a világ 193 országából 123 ország a Nemzetközi Büntetőbíróság tagja. Ők mind elfogadták és ratifikálták is a bíróság alapokmányát. További 31 ország elfogadta, de nem ratifikálta az okmányt. Az EU országai, és a Balkán nem-EU országai is mind csatlakoztak az egyezményhez.

A probléma azonban azokkal van, akik nincsenek benne: az ENSZ Biztonsági Tanács 5 állandó tagja közül például hárman nem tagjai. Sem Oroszország, sem Kína, sem az Egyesült Államok.

(...) A világ legnagyobb országának – és egy atomhatalomnak – a vezetőjét ilyen módon sújtani kétségtelenül az eszkaláció irányába hat. Ez nem értelmezhető másként, hiszen a bíróságnak jelenleg nincs semmilyen eszköze Putyin tényleges letartóztatására és egy bírósági eljárás lefolytatására. Amíg Putyin hatalmon van (és még könnyen lehet, hogy bőven utána is), nincs erre semmilyen lehetőség. Tehát a döntés inkább erőteljes üzengetésnek tűnik.”

***

***

Nyitókép: Mikhail Klimentyev / Sputnik / AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 96 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
világbéka
2023. március 19. 21:59
Védelem Az erős védelem a tisztességes eljárás kulcsfontosságú eleme. A Védelmi csapatok képviselik és védik a vádlott (gyanúsított és vádlott) jogait. A vádlottak ártatlannak tekintendők mindaddig, amíg bűnösségüket a tárgyalás után be nem bizonyítják; jogosultak a pártatlan és teljes egyenlőség mellett lefolytatott nyilvános, tisztességes eljárásra. https://www.icc-cpi.int/about/in-the-courtroom Ártatlan embert nem lehet szabad mozgásában korlátozni.
kaffogó hebrencs
2023. március 18. 23:31
"hárman nem tagjai. Sem Oroszország, sem Kína, sem az Egyesült Államok." Maradt még kérdés, Ildikó?
Töki
2023. március 18. 20:40
Pontosan. Ennyit ér ez a kamukörözés!
Belacska
2023. március 18. 19:49
LancelotDuLac: neked, mint kívülállónak, mi a véleményed az intelligenciáról?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!