Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A Demokratikus Koalíció hétfőn megerősítő népszavazást kezdeményezett az aznap elfogadott, de még ki nem hirdetett országgyűlési törvényről. A házelnöki feladatokat ellátó Lezsák Sándor azonban közölte: nincs alkotmányos alapja a párt kezdeményezésnek.
A Demokratikus Koalíció hétfőn megerősítő népszavazást kezdeményezett az aznap elfogadott, de még ki nem hirdetett országgyűlési törvényről – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Molnár Csaba. A párt ügyvezető alelnöke hozzátette: a referendum benyújtásával az a céljuk, hogy a köztársasági elnök feladatkörét az új államfő megválasztásáig ellátó Kövér László házelnök hétfőig ne írhassa alá a jogszabályt, mert akkor a DK megalakíthatja parlamenti frakcióját. Hangsúlyozta, hogy a megerősítő népszavazáshoz nem kell aláírásokat gyűjteni, mert annak kiírásáról vagy elvetéséről a parlamentnek a következő, vagyis hétfői ülésén kell döntenie, egészen addig Lezsák Sándor házalelnök fel sem terjesztheti a javaslatot Kövér Lászlónak. Elmondta: tudják, hogy a Ház nem fogja megerősíteni népszavazási kezdeményezésüket, de az új országgyűlési törvényt legkorábban csak kedden lehet kihirdetni, a DK frakcióalakítási moratóriuma viszont hétfőn lejár és a korábbi jogszabály alapján még aznap felállhat a képviselőcsoportjuk.
Lezsák Sándor azonban úgy tájékoztatta Molnárt: nincs alkotmányos alapja a DK népszavazási kezdeményezésének. A házelnöki feladatokat ellátó alelnök emlékeztetett: az alaptörvény meghatározza, hogy népszavazás kezdeményezésére a köztársasági elnök, a kormány, valamint meghatározott számú választópolgár jogosult. Országgyűlési képviselőket a népszavazás kezdeményezésének joga sem az alkotmány, sem pedig az országos népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló – január 1-én módosult – jogszabály alapján nem illeti meg. Rámutatott arra is, hogy az alaptörvény szerint nem lehet országos népszavazást tartani az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási kérdésről sem.
A kezdeményezésnek tehát nincs alkotmányos alapja – rögzítette Lezsák. A beadvány indokolásával kapcsolatban Lezsák Sándor utalt arra is, hogy a házszabály hétfőn elfogadott módosítása során – az alaptörvénnyel összhangban – kikerültek a házszabályi rendelkezések köréből a törvény népszavazással történő megerősítésére vonatkozó eljárási rendelkezések is – tájékoztatott az Országgyűlés Sajtószolgálata.