Pósa Tibor írása a Makronómon.
Nincs annyira szoros együttműködés az észak-atlanti szövetség és a Kínai Népköztársaság között, hogy brit vagy francia pilóták Kínában gyakorlatozzanak – vagy mégis? Miként kerültek az európai pilóták a messzi Távol-Keletre? Magánúton, mint az azóta kiderült.
Egy rejtélyes dél-afrikai cég közreműködésével utaztak ki a volt pilóták Kínába, ugyanis egyikük sem aktív, nyugdíjas életüket élik. Főleg olyan tapasztalattal rendelkezőket kerestek, akiknek volt gyakorlatuk repülőgép-anyahajóról való fel- és leszállásban. A Le Figaro francia napilap megtalált egy francia kiképzőt, aki kínai szolgálatba szegődött.
A fizetés több mint csodálatos: havi 20 ezer eurót (mintegy 8,2 millió forintot) tisztán kézhez kapnak, tehát ebből már nem kell adózni.
Ha ehhez hozzászámoljuk a pilóta nyugdíját, ami Franciaországban is jelentős összeg, akkor havonta bőven többet keres egy-egy ilyen tapasztalt repülős, mint a francia köztársasági elnök. A szerződés hossza három év, tehát nem csip-csup, alkalmi munkáról ráadásul szó.
Nekik adrenalin kell
„Hagytam meggyőzni magam” – mondta a nyugállományú francia tiszt, akinek magyarázkodása azt sejteti, hogy valami gond van a lelkiismeretével. Az ereje teljében lévő férfi a Charles de Gaulle francia anyahajón szolgált, Dassault-Breguet Super Étendard vadászbombázót vezetett. Aztán ennek vége lett, hiszen a pilóták korán mehetnek nyugdíjba – neki meg kevés az, hogy otthon nézze a tévésorozatokat. „Akinek hiányzik az adrenalin” – ez volt a hirdetésben, ami szíven találta.
Volt francia és NATO-katonaként, mintegy zsoldosként a különböző haditechnikákat oktatni egy másik ország haderejének, amelynek politikai berendezkedésével hazánk nem rokonszenvezik, az egyszerű ember számára ez már-már az árulással rokon fogalomnak minősül.
Ugyanis nem kell nagy képzelőerővel rendelkezni ahhoz, ha Tajvan körül gond adódik, és a NATO-erők beszállnak a sziget védelmébe, könnyen megeshet, hogy egy nyugat-európaiak által felkészített kínai pilóta hajt végre éles küldetést az ellenséges hadihajó ellen.
Az Egyesült Államok haditengerészetének közelben lévő anyahajói és a róluk induló vadászrepülők máris olyan célpontokká válnak, melyet az ellenség a kelleténél jobban ismer.
A tavaly Kína ellen létrehoztak egy katonai szövetséget, az AUKUS-t, amely magában foglalja az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Ausztráliát. Ez a katonai tömb ma már szinte bármely pillanatban összetűzésbe bonyolódhat Pekinggel a Csendes-óceánon.