Hoppá! Már 2019-ben külföldről pénzelték Karácsony Gergely főpolgármesteri kampányát
A Magyar Nemzethez eljuttatott dokumentumok megmutatják, hogyan is működik a baloldali fővárosi városvezetés.
Egy hete nem tartják említésre érdemesnek, hogy Karácsonyék 2019-es kampányába bűncselekmények gyanúját is felvető módon juttattak több tízmillió forintot rejtélyes külföldi forrásból.
Nyitókép: Facebook
Súlyos bűncselekmények gyanúját is felvető, újabb külföldi finanszírozási botrányra derült fény a baloldalon, ami Karácsony Gergely 2019-es főpolgármester-jelölti kampányát érinti, ám a magát függetlennek nevező sajtóban eddig semmilyen hír nem jelent meg az ügyről – írja a Magyar Nemzet. A portál egy hete kezdett el foglalkozni több – vélhetően Karácsony közvetlen környezetéből kiszivárogtatott – dokumentum feldolgozásával.
A dokumentumok feldolgozása folyamatosan zajlik. Eddig kiderült, hogy már a 2019-es önkormányzati választások idején is külföldről finanszírozták Karácsony Gergely kampányát.
Ezt is ajánljuk a témában
A Magyar Nemzethez eljuttatott dokumentumok megmutatják, hogyan is működik a baloldali fővárosi városvezetés.
A Magyar Nemzet sérelmezi, hogy első cikkük megjelenése óta már eltelt egy hét, de a magát függetlennek nevező sajtóban eddig még semmi nyoma nincs a botrányos ügynek.
Május hetedike óta nem tartják említésre érdemesnek, hogy Karácsonyék 2019-es kampányába bűncselekmények gyanúját is felvető módon juttattak több tízmillió forintot rejtélyes külföldi forrásból.
Sem az Index, sem a Telex, sem a HVG, sem a 24, sem a 444, sem a Népszava, sem pedig a 168 óra felületein nem olvashattunk erről, mint ahogy az RTL Klub, az ATV és a Klubrádió hírműsoraiban sem láthatott-hallhatott beszámolót a közönség a főpolgármester és a baloldal újabb botrányáról” – jegyzi meg a portál, majd segítségképpen összegzi az eddig megtudott részleteket.
A kampányra költött pénz egy gépjárművek bérbeadásával foglalkozó cégen keresztül érkezett, mégpedig külföldről. A kampányt a Mindenki Budapestért Egyesület (Mibu) bonyolította, a szükséges pénzforrást pedig kísértetiesen hasonló módon teremtették elő, mint a szintén Karácsony nevével fémjelzett 99 Mozgalom a 2021-es baloldali előválasztási kampányban.
Ezt is ajánljuk a témában
A főpolgármester által alapított számlán landoló félmilliárd forintnak egyelőre ismeretlen az eredete.
Mindkét esetben ugyanazok a személyek voltak a kulcsfigurák. Tordai Csaba, aki Karácsony Gergely jó barátja és jelenleg jogi főtanácsadója a Városházán, régi baloldali káder, hiszen a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára volt Gyurcsány Ferenc, majd Bajnai Gordon kormányzása idején.
A már említett autókölcsönző cég, név szerint a Bakony Rental Kft. ügyvezető-tulajdonosa nem más, mint Tordai élettársa, Mravik Zsolt, aki szintén felbukkant az elmúlt években Karácsony Gergely környezetében.
Ezt is ajánljuk a témában
Már a Városháza-botrány idején előkerült a főpolgármester régi bizalmasának és barátjának neve.
Ezt is ajánljuk a témában
Ifj. Lomnici Zoltán szerint a főpolgármester 2019-es kampányára a pénzt előteremtő kft. ügyvezetője hűtlen kezelés és sikkasztás miatt felelhet.
A másik kulcsember Perjés Gábor, akit a 99 Mozgalom „adománygyűjtő” akciójában Karácsony pénzhordó embereként ismert meg a nyilvánosság.
Perjés a Mibu akkori irányítója volt és ő fizette be a készpénzben kapott összegeket az egyesület bankszámlájára. Szintén az ő aláírásával készültek a szervezet állítólagos adománygyűjtő dobozainak felnyitását dokumentáló jegyzőkönyvek.
A Magyar Nemzet cégadatok, jegyzőkönyvek és bankszámla-kivonatok bemutatásával feltárta, hogy milyen módon érkezett a Bakony Rental Kft.-hez egy rejtélyes külföldi céggel kötött tanácsadói szerződés címén 112 millió forint. Ebből – a portál szerint – 75 millió forintot egy, a Városházán dolgozó közvetítőn keresztül Mravik Zsolt, a Kft. tulajdonosa készpénzben továbbított Perjés Gáborhoz, a Mibu vezetőjéhez.
Perjés pedig az egyesület bankszámlájára több részletben befizetett alkalmanként tízmillió forintot meg nem haladó összegeket. Azért kellett figyelnie az egyes befizetések nagyságára,
mert a pénzmosás elleni törvény értelmében 10 millió forintos összeghatár felett már nyilatkoznia kellett volna a pénz eredetéről.
Ifj. Lomnici Zoltán korábban a portálnak azt mondta, ha az információk bizonyítást nyernek, úgy a Kft. ügyvezetője hűtlen kezelés és sikkasztás miatt felelhet, a cég vezetése és Perjés is érintettek lehetnek pénzmosás és költségvetési csalás elkövetésében.
Az öt évvel ezelőtti cselekmények jogi konzekvenciáiról kifejtette: egyrészt büntetőeljárás, nyomozás indulhat a külföldi cég által kifizetett pénz eredetének feltárása érdekében. A büntetőeljárásban ellenőrizhető a Bakony Rental Kft. által kifizetett 75 millió forint alapjául szolgáló teljesítés valós, esetleges fiktív volta is.
„A szóban forgó önkormányzati képviselő esetében vizsgálható a választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény esetleges megvalósulása is.
A főpolgármestert akkor terheli büntetőjogi felelősség, ha a finanszírozási folyamatról tudott.
Ebben az esetben a választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény gyanúja vetődhet fel” – szögezte le a jogász a Magyar Nemzetnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Vagyonnyilatkozata szerint egymillió forintnyi megtakarítással zárta az előző évet a párbeszédes Perjés Gábor, aki 2021-ben és 2022-ben összesen több mint félmilliárd forintot fizetett be a Karácsony Gergely főpolgármester nevével fémjelzett 99 mozgalom számlájára.