Pablo Escobar elbújhat, akkora drogállamot hozott létre Aszad Szíriában

2025. január 18. 06:17

Mindent felforgattak a közel-keleti állam irányítását átvevő lázadók, így derült fény arra, mi ment a háttérben az Aszad-klán évtizedekig tartó uralma alatt. A kulcs: a szegények kokainja.

2025. január 18. 06:17
null
Bokor Gábor
Bokor Gábor

Eseménydúsra sikeredett az év vége a Közel-Keleten.

Miután a fél világ még mindig Ukrajnára figyel, addig az iszlamista lázadók pár nap alatt elüldözték Bassár el-Aszadot. A szír elnöknek végül az ország addigi nagy támogatója, Oroszország dobott mentőövet és adott menedékjogot. Az új szír vezetés minden erejével azon van, hogy elfogadtassa magát, egyelőre sikeresen cáfolják azokat a kritikákat, miszerint az Iszlám Államhoz hasonló terrorállamot építenének. Bár az ország vezetését átvevő Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) szervezet ezer szálon kötődik az al-Kaidához és a radikális iszlamistákhoz,

eddig jól megy a PR: folyamatosan érkeznek Damaszkuszba a különböző delegációk.

Legutóbb Annalena Baerbock német és Jean-Noel Barrot francia külügyminisztert fogadta Ahmed al-Sharaa, Szíria új vezetője. 

A német diplomácia vezetője elmondta, Európa támogatja Szíriát, azonban nem fogják finanszírozni az iszlamista berendezkedést. Jean-Noel Barrot arról beszélt Damaszkuszban, reméli, hogy egy szuverén, stabil és békés ország lesz a jövőben Szíria. 

Azért még igencsak billeg a helyzet.

Ezt is ajánljuk a témában

Hullanak ki a csontvázak

A lázadók decemberi hatalomátvétele után kapott első kézből bizonyítékot a nyugati világ, milyen szörnyűségek történtek a korábbi szír vezetés regnálása alatt. Fény derült többek között arra is, Aszadék hogyan hallgattatták el politikai ellenfeleiket, milyen embertelen körülmények voltak az országban. A legnagyobb sokk a Sednaya börtön felszabadítása után érte a közvéleményt: ekkor lettek nyilvánvalók, milyen brutális volt a síita alavita kisebbséghez tartozó Aszadék rendszere és hogy végezték azok, akik nem értettek velük egyet. A francia és a német külügyminiszter is ellátogatott a fegyintézetbe, amelyet korábban jogvédő szervezetek csak „emberi vágóhídnak” neveztek. 

Olyan módszerekkel ölték meg a fogvatartottakat, amelyek egy civilizált világban elképzelhetetlenek”

– mondta a német külügyminiszter. 

A jéghegy csúcsa

Az új szír vezetés a börtön mellett mást is kiteregetett, többek között 

arra is fény derült, hogy Aszadék miből is építhették fel az emberi ésszel felfoghatatlan vagyonukat.

„Ma Szíria megtisztul Allah kegyelméből” – mondta Ahmed al-Sharaa, miután seregével elfoglalta Damaszkuszt. Szakértők akkor még nem sejtették, mire gondol az azóta a terepszínű katonai egyenruhát drága öltönyre cserélő hadvezér, mostanra azonban világossá vált: 

az elmúlt években Szíria lett a világ legnagyobb Captagon-termelője. 

A kábítószer szabályosan letarolta a Közel-Keletet az utóbbi években, a legnagyobb előállítója pedig Szíria lett, aminek még csak meg sem kellett erőltetnie magát, hogy a piac megkerülhetetlen szereplője legyen. Szíria a 2011-ben kirobbant polgárháború előtt a térség egyik legnagyobb gyógyszergyártója volt, nem kellett sokáig keresni, hol és kikkel tudnák elkészíttetni a kábítószert. 

Szír lázadó kezében egy zacskó captagonnal. Fotó: Bakr ALKASEM / AFP

A fenetilin nevű szintetikus stimulánst tartalmazó captagon előállítása ráadásul kifejezetten könnyű, ugyanis legálisan beszerezhető vegyszerekkel össze lehet állítani, nem is kell hatalmas gyár hozzá, így kimagasló profitot hozó piacnak számít. 

A szegények kokainja

Az amfetaminszerű tablettát leginkább háborús helyzetben szokták bevetni, ugyanis hatásai között szerepel a szorongások feloldása a félelemérzet elmúlása, a szerhasználók egyöntetűen arról számoltak be, hogy a kábítószer miatt úgy érezték, az egész világ az övék és nem félnek semmitől, így a haláltól sem. A captagon-használók szerint a hatásoknak köszönhetően végtelen erőt éreztek magukban, megállíthatatlannak tartották magukat és míg tartott a hatás, egyáltalán nem éreztek fáradtságot. 

Évek alatt Szíria lett a világ captagon-kereskedelmének fő forrása, A Világbank szerint éves szinten 5,6 milliárd dollárnyi forgalmat tudtak lebonyolítani. 

Az új szíriai vezetés nyilvánosságra hozott képeket és videókat, amelyek alapján kijelenthető, hogy az egész Aszad-család a legmagasabb szintig benne volt az illegális drogüzletben. A legfőbb politikai vezetés családtagjainak elfoglalt otthonaiban is találtak bizonyítékot arra, hogy ott állították elő a captagont. A razziák során tablettákkel teli szobákat találtak, amelyek épp a csomagolásra vártak, csak épp jöttek már a lázadók és az Aszad-család és körei inkább menekülőre fogták. 

Érdekesség, hogy a captagonból bőven jutott exportra is, ugyanis az Öböl-menti, olajban dúskáló országok mellett Szaúd-Arábia fiataljai között is népszerű lett a drog, de jutott belőle nagy számban a szomszédos Jordániába is. A BBC hosszú tudósítása kitér többek között arra is, hogy Rijád egy időre felfüggesztette Libanonból származó zöldség- és gyümölcsimportot, ugyanis a szaúdi hatóságok nem egyszer olyan konténereket találtak, amelyek captagon-tablettákkal voltak tele. 

Fotó: Aris MESSINIS / AFP

A brit közmédia szerint a szír kormányerők vezette hadsereg is kivette a részét a kábítószer-kereskedelemben, leginkább a negyedik hadosztály, amelyet Bassár el-Aszad testvére, Maher vezetett. 

Családi biznisz

Maher el-Aszad nem ismeretlen a nyugati világ előtt, a korábbi szír elnök mellett neki volt a bukásig az egyik legnagyobb hatalma főparancsnokként. Számos nyugati állam szankciós listára helyezte Mahert, miután 2011-ben az Aszad-ellenes tüntetéssorozat során véres megtorlásokra adott parancsot, amelyek miatt sodródott polgárháborúba az arab ország. Franciaország nemzetközi elfogatóparancsot is kiadott Maher ellen, mivel őt tartják a 2013-as szíriai vegyifegyver-támadás egyik fő felelősének. 

Az tisztán látható, hogy az ország irányítását átvevő Hay'at Tahrir al-Sham hadat üzent a kábítószer-kereskedelemnek, szakértők úgy vélik, hogy a következő nagy csomópont Irak lesz, ahol az egekbe szökött a függők száma. 

Nyitókép: OMAR HAJ KADOUR / AFP

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
adrás
2025. január 18. 08:35
Eddig volt 1 király most majd lesz több kiskirály,lásd LÍBIA IRAK AFGANISZTÁN stb,de béke az nem lesz az biztos. Oszt minden marad régiben csak a név váltózik.
sersem
2025. január 18. 07:47
Gyorsan megtalálták a saját laborjaikat a "felekelők".
bakafant-28
2025. január 18. 07:42
Az amerikaiak ugyanezt csinálták Afganisztánban.Az ópiátpénzek az ő kezükön folytak át..A " kirakatbörtön" meg unalmas már,minden rezsimváltáskor előjön.. Ami akár igaz is lehet,de a leleplező új rezsim ugyanott folytatja....
Forgalmazó
2025. január 18. 07:41
Mint az arab tavasz! A csunya kadafi után most szép gyilkos terror a demokracia csucsa!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!