Hullanak ki a csontvázak
A lázadók decemberi hatalomátvétele után kapott első kézből bizonyítékot a nyugati világ, milyen szörnyűségek történtek a korábbi szír vezetés regnálása alatt. Fény derült többek között arra is, Aszadék hogyan hallgattatták el politikai ellenfeleiket, milyen embertelen körülmények voltak az országban. A legnagyobb sokk a Sednaya börtön felszabadítása után érte a közvéleményt: ekkor lettek nyilvánvalók, milyen brutális volt a síita alavita kisebbséghez tartozó Aszadék rendszere és hogy végezték azok, akik nem értettek velük egyet. A francia és a német külügyminiszter is ellátogatott a fegyintézetbe, amelyet korábban jogvédő szervezetek csak „emberi vágóhídnak” neveztek.
Olyan módszerekkel ölték meg a fogvatartottakat, amelyek egy civilizált világban elképzelhetetlenek”
– mondta a német külügyminiszter.
A jéghegy csúcsa
Az új szír vezetés a börtön mellett mást is kiteregetett, többek között
arra is fény derült, hogy Aszadék miből is építhették fel az emberi ésszel felfoghatatlan vagyonukat.
„Ma Szíria megtisztul Allah kegyelméből” – mondta Ahmed al-Sharaa, miután seregével elfoglalta Damaszkuszt. Szakértők akkor még nem sejtették, mire gondol az azóta a terepszínű katonai egyenruhát drága öltönyre cserélő hadvezér, mostanra azonban világossá vált:
az elmúlt években Szíria lett a világ legnagyobb Captagon-termelője.
A kábítószer szabályosan letarolta a Közel-Keletet az utóbbi években, a legnagyobb előállítója pedig Szíria lett, aminek még csak meg sem kellett erőltetnie magát, hogy a piac megkerülhetetlen szereplője legyen. Szíria a 2011-ben kirobbant polgárháború előtt a térség egyik legnagyobb gyógyszergyártója volt, nem kellett sokáig keresni, hol és kikkel tudnák elkészíttetni a kábítószert.