„Res sunt, ergo cognosco, ergo sum res cognoscent”
A NER filozófiája után keresgél Babarzy Eszter, de nem találja azt. Legalábbis ez derül ki lapunknak írt cikkéből, azon túl, hogy az is kiderül, hogy lelkesen olvassa Lánczi András naplóját.
A NER filozófiájáról valószínűleg a NER alapító atyái tudnak számot adni, Lánczi András gondolkodásáról pedig maga Lánczi András, akit Babarczy Eszter saját maga is könnyűszerrel megkereshet. De ha Babarczy keres, és valamit mégsem talál, talán én is segíthetek neki.
Babarczy cikkbéli gondolatfutama azon alapszik, hogy nincs más opció, mint a nyugati, felvilágosult liberalizmus, ez az egyetlen komolyan vehető és megfelelő mélységgel kidolgozott, sőt még hagyománnyal is rendelkező gondolkodásmód a mai nyugaton. Aki ezt balról előzi (SJW-k), azok nem elég mélyek és fragmentáltak; akik meg új, populista jobboldalt hirdetnek, azok megint csak nem elég mélyek, nincs sehol még egy Ernst Jünger sem.
Nem fogok sorrendben haladni, ámde.
„A Mandinert olvasgatva az a képzetünk támadhat, hogy Milo Yiannopoulos és az alt-right körül kristályosodna az új szellemi elit, de az alt-right protest-mozgalom, nincsenek »tárgyilagos«, »racionális« és filozófiai elképzelései általában az ember szükségleteiről és lehetőségeiről” – írja Babarczy.
Én nem tudom, hogy támadt ez a képzete Babarczynak, de azt látom, hogy ma a baloldali gondolkodók, közírók, publicisták mind ráfixálódtak arra az elképzelésre, hogy Trumpot az alt-right segítette hatalomba, az új magyar populista jobboldal pedig a magyar alt-right. Mégpedig azért, mert ezek szerint ez odaát sikeres recept volt, plusz idejött Milo és Steve Bannon. Milo érdekes jelenség, nem utálom, de nem is rajongok érte, inkább szkeptikus vagyok vele szemben, de azért örülök, hogy egy ilyen figura is létezik. Csináltunk vele egy interjút, kár lett volna kihagyni a lehetőséget, de ezzel együtt fenntartom azt az álláspontomat, hogy
az alt-right egy speciális amerikai jelenség,
ott is marginális, magyar alt-right pedig végképp nincs, mivel itthon értelmetlen alt-rightot csinálni. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne érdemes figyelni őket, mint minden más mozgalmat, szellemi mozgolódást is, akár egy-egy fogást eltanulni tőlük, de Babarczy és mindenki más egyszerűen rossz helyen keresgél, amikor a Milo-divatból és a Trump-győzelemből arra következtet, hogy akkor most a magyar jobboldalon alt-right van. Bár tőlem keresgélhetnek rossz helyen, addig sem csinálnak más kárt. De az alt-right nem egyenlő a populizmussal.