Kimondta Szoboszlai a frankót Kerkez Milosról
A Liverpool magyar középpályása válogatottbeli társáról nyilatkozott, de azt is elárulta mit szeret enni, illetve mit ábrázol legújabb tetoválása.
Magyarországot nem préselhetik bele az ukrajnai háborúba – jelentette ki a kormányfő péntek reggeli rádióinterjújában, ahol David Pressmann budapesti amerikai nagykövetről is elmondta véleményét.
Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádió, Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A miniszterelnök a beszélgetés elején az amerikai szankciókról szólva (a budapesti amerikai nagykövet szerdai sajtótájékoztatójára reagálva) elmondta:
34 magánszemélyről van szó, akik ellen léptek az amerikaiak. Egy magyar, egy ciprusi, egy liechtensteini és egy osztrák volt köztük, akik uniós polgárok – részletezte a kormányfő.
Ennek a banknak (Nemzetközi Beruházási Bank) lehetett volna komoly szerepe, de a háború óta a bank lehetőségei szűkültek, és nagy fejlesztésekben nem lehet számítani rájuk (a szankciók miatt is), így mostanra ellehetetlenül a működése – fejtette ki véleményét kérdésre válaszolva a kormányfő, felidézve azt is, hogy Magyarország kilépett a bankból.
Az alapvető értékeink (például a kereszténység) is egyeznek, hiszen mi is azt gondoljuk, hogy a szabadságra és piacgazdasára van szükség a békéhez és biztonsághoz – fejtegette. Minden adott egy jó együttműködéshez, ugyanakkor nagy a megosztottság az USA-ban, és ha demokrata elnök van hatalmon, akkor nehezebb az együttműködés, míg republikánus elnök esetén könnyebb – tette hozzá a miniszterelnök.
A magyar kormányfő ugyanakkor rámutatott: szokatlan, hogy az amerikai véleményképviseletet plakáton jelentik meg. (Ezzel a miniszterelnök a budapesti amerikai nagykövetség kampányára utalt – a szerk.)
Kicsit ütemkésében vannak a plakát üzenetei, mert a ruszkikat mi már hazaküldtük. (…) A háborút a magyar emberek nem támogatják, és így a magyar kormány sem”
– húzta alá a miniszterelnök, aki felidézte: a ruszkik hazaküldésére személyesen is jól emlékszik.
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a magyarok és a magyar kormány álláspontjával szemben a jelenlegi amerikai kormány az orosz-ukrán háború legfőbb támogatója. Az amerikai-magyar barátságnak ezt a véleménykülönbséget ki kell bírnia – mondta a kormányfő, jelezve: míg az USA egy biztonságos hely, addig a Kárpát-medencéről ez nem mondható el.
Mi itt vagyunk a szomszédban, és ami Ukrajnában történik, az rögtön az életünk részévé válik”
– érvelt a kormányfő. Tudomásul kell vennie az Egyesült Államoknak Magyarország speciális helyzetét, de az USA nem tett le arról, hogy mindenkit belepréseljen a háborúba – hangsúlyozta Orbán Viktor, valamint leszögezte: Magyarország nem fog fegyvert szállítani.
A miniszterelnök továbbá ismét rámutatott, hogy egyre nagyobb a háború eszkalációjának a veszélye, mert a helyzet folyamatosan romlik. „Míg a britek szegényített urán tartalmú fegyvereket juttatnak el, addig az oroszok belarusz területére taktikai nukleáris fegyvereket telepítettek” – fűzte hozzá a kormányfő, megismételve korábbi állítását: ha világháború lesz, akkor atomháború is.
Egyelőre nem várható változás a szankciós politikában – fogalmazott egy másik kérdésre válaszolva Orbán Viktor, hozzátéve ugyanakkor, hogy ami most történik, az tönkreteszi Európát.
Ukrajna egy gazdaságilag nem létező ország – húzta alá a miniszterelnök –, az a kérdés, hogy fenntartjuk-e Ukrajnát. Mert amint az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) úgy dönt, hogy nem finanszírozza tovább az ukrán állam működését, egyből véget ér a háború. Jelenleg még nem ez a helyzet, azonban ez a jelenlegi állapot hosszútávon nem tartható fenn – mutatott rá.
A magyar adófizetők is nagyon nagy összegekkel támogatják Ukrajnát, és nagyon rosszul esik a magyaroknak, hogy folyamatosan támadják a kisebbségeinket”
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
A magyar kormányfő Emmanuel Macron francia elnök stratégiai autonómia irányáról tett kijelentéséről is beszélt. Mint mondta: fontos lépés, ahogyan az is, hogy fontos az európaiaknak a saját érdekeiből kell kiindulnia. Ezt a szellemi munkát el kell végezni, és ezt Kínával kapcsolatban is el kell mondani. Ha egy-egy lépés nem egyezik az európai érdekekkel, akkor azt meg kell tárgyalni az amerikaiakkal. „Ha Európa érdekei nem esnek egybe az amerikai érdekekkel, akkor ezt ki kell fejezni” – fejtegette a miniszterelnök. Hozzáfűzte:
több kérdésben nem értünk egyet Macronnal, de ő legalább rendelkezik valamilyen elképzeléssel az európai vezetők közül.”
Kérdésre válaszolva a kormányfő az árstopokról is beszélt. Mint tájékoztatott: egyelőre nem aktuális az élelmiszer-árstopok kivezetése. A miniszterelnök arra is kitért: bízik abban is, hogy áprilisban szélesebb, míg május-júniusban határozottabb mértékben esik majd az infláció.
– tette hozzá a miniszterelnök, arról is szót ejtve, hogy a kabinet megpróbálja elérni, hogy a kereskedők ne most kössék meg az év legjobb üzleteit.
A teljes beszélgetést az alábbiakban hallgathatja vissza: