Csoma szobája: magyar önkéntesek építenek iskolát Tibetben

2015. február 19. 12:49

A Csoma Szobája Alapítvány eredeti célja a Zanglai Királyi Palota állagmegőrzése volt, amelyben Kőrösi Csoma Sándor szobája is volt. Az alapítvány önkéntesei a felújítás után egy olyan passzív házat is felépítenek, amely lehetővé teszi a gyerekek téli oktatását a magasan fekvő, zord éghajlatú területen. Eddig két terem készült el, az Alapítvány várja az adományokat a további munkájuk támogatására.

2015. február 19. 12:49

A Himalájában 4000 méter magasan megbújó Zangla falunak magyar kötődései is vannak: Kősöri Csoma Sándor csaknem két évszázada itt alkotta meg angol-tibeti szótárát. Valószínűleg a Zanglai Királyi Palota épületében volt a szobája, az épület felújítását a magyar Csoma Szobája Alapítvány végezte el. 

Az épületmentés mellett már a kezdetektől nagy hangsúlyt kapott a falu közösségének támogatása is, mivel alapvető célkitűzésként, Csoma szellemi örökségét is szerették volna ápolni. Napirendre tűzték a gyerekek téli taníttatásának megoldását, ugyanis a betonból épült iskolát a téli csípős mínusz 30 fokban lehetetlen volt felfűteni. Így született meg a Napiskola terve, ami solar elemek segítségével, a nap energiáját újrahasznosítva, télen is kellemes hőmérsékletet biztosít az oktatáshoz. A passzív ház első két terme 2013. év végén készült el, teljes délkeleti fala üveg, ami nem csak csodálatos panorámát biztosít, de üvegházként működik, az itt betűző nap melegíti fel az épületet. A tervezés és kivitelezés során nagy hangsúlyt fektettek a tibeti hagyományokra, fontosnak tartották, hogy az iskola helyi anyagok felhasználásával épüljön fel.
 
Az építés komoly fizikai fájdalommal jár az önkéntesek számára, hiszen a 4000 méteres magasságban levegő oxigéntartalma jóval alacsonyabb a megszokottnál. Azonban a kimerítő fizikai munka mellett a magyar önkéntesek oktatnak is az iskolában, elsősorban angol nyelvet, illetve angol nyelven egyéb tárgyakat. A zanglai gyerekeknek több okból is fontos az angoltudás: egyrészt, mivel hindit nem oktatnak az iskolában, az angol nyelv elsajátítása az egyetlen esélyük a továbbtanulásra, másrészt a régióba irányuló egyre nagyobb mértékű turizmus jó lehetőséget jelent a jövőjük szempontjából, amennyiben megtanulnak angolul kommunikálni a külföldiekkel. A tanulók természetesen Csoma történetével is megismerkednek. A legtehetségesebb tanulót pedig a Csoma nevét viselő ösztöndíjjal jutalmazzák, amellyel fedezik a diák egész éves taníttatásának és tanszereinek költségeit.
 
Az alapítvány költségeit és a munkálatok finanszírozását javarészt kis összegű magánadományok fedezik, de szervezetek és cégek is segítik munkájukat. Legutóbb a Hansgrohe Magyarország támogatta a Csoma szobája tevékenységét. Ezer eurót adományoztak a szervezetnek, egy környezetbarát, napelemről üzemelő víztisztító készülék beszerzésére. A 4000 méteres magasságban ugyanis magashegyi sivatagi a klíma, nagyon kevés a csapadék, ezért a gleccserolvadék az egyedüli ivóvízforrás.
 
A Csoma Szobája Alapítványt adó 1 százalékokkal, illetve jelképes tégla- és gerendavásárlásokkal is lehet támogatni. A támogatásból beszerzett építőanyagokra helyiek vésik rá a hozzájárulók neveit, így azok valóban részeseivé válhatnak a zanglai csodának. Arra is van mód, hogy az adakozó kedvűek közvetlenül a zanglai diákokat támogassák.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ottapont
2015. február 19. 16:03
Íme a pozitív hősök!
alex.leopardi
2015. február 19. 14:26
szegény, éhező vendégmunkások
dávid
2015. február 19. 13:05
Kéne link a cikkhez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!