A Mark Rutte vezette kormánypárt nyerte a parlamenti választást Hollandiában

2021. március 17. 21:23

Negyedik mandátumát kezdheti meg a holland miniszterelnök.

2021. március 17. 21:23
null

A Mark Rutte vezette kormánypárt szerezte a legtöbb szavazatot a holland parlamenti választásokon a szavazókörökből kilépő választók megkérdezésén alapuló felmérések (exit poll) urnazárás után közzétett eredménye szerint.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett biztonsági intézkedések miatt idén a választások három napig tartottak. Hétfőn és kedden a 13 millió szavazójoggal rendelkező állampolgár 12 százaléka, adta le voksát, további 7 százalék pedig a levélszavazás lehetőségét vette igénybe. A részvételi arány az első értesülések szerint 75 százalékos volt, ami elmaradt a 2017-es a 82 százaléktól.    

Amennyiben a választók ismét a jelenlegi kormánynak szavaznak bizalmat, akkor

Mark Rutte negyedik miniszterelnöki mandátumát kezdheti meg, és ő lesz Hollandia leghosszabb ideig hatalom lévő kormányfője.

Kérdéses azonban, hogy megmarad-e jelenlegi négypárti koalíció, amely VVD mellett a Kereszténydemokrata Tömörülést, balliberális 66-os Demokraták, és a konzervatív Keresztény Unió pártját foglalja magában. A választásokon rekordmennyiségű, 37 párt versengett a parlament alsóházának 150 székéért, előrejelzések szerint ezek közül 17 párt fog mandátumot szerezni. A szavazásokon második helyen befutó Geert Wilders vezette ellenzéki bevándorlásellenes Szabadságpártra a szavazók mintegy 14 százaléka voksolt.    

A várakozások szerint a 2010 óta hivatalban lévő Mark Rutte ügyvivő miniszterelnök vezette konzervatív-liberális Szabad Demokrata Néppárt (VVD) folytathatja a kormányzást.

A felmérésekből kitűnt: az állampolgárok általában úgy vélik a kormány hatékony kezelte a járványt és a járvány miatt kialakult válságot annak ellenére, hogy néhány intézkedés a több helyen elégedetlenséget váltott ki az országban. A kormánypárt népszerűsége valamelyest csökkent, amikor lemondásra kényszerült a nagy port felkavaró családtámogatási botrány miatt. Azóta a kormány ügyvivői feladatokat lát el.    

Hollandiában törvényhozó hatalmat a kétkamarás parlament gyakorolja.

A felsőház, az Első Kamara 75 tagját a 12 tartományi tanács közvetve választja meg négy évre. Az alsóház, a Második Kamara 150 képviselőjét közvetlenül, arányos képviseleti rendszer alapján ugyancsak négy évre választják meg. A parlamentbe jutásnál nincs százalékosan meghatározott küszöb, így a választási rendszer sajátosságai miatt elkerülhetetlen a koalíciós kormányzás.

(MTI)

Fotó: MTI/EPA/ANP/Bart Maat

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pandaka pygmaea
2021. március 18. 09:06
Na, remélem jövőre kussol a demokráciáról hörgő moslék, ha Orbán is behúzza a negyediket. :)
Mátyás01
2021. március 18. 08:49
Hollandiának már csak pát évtizedet kell várni, és iszlamista párt fog hatalomra kerülni, addig még elbohóckodhatnak a liberálisok.
scion
2021. március 18. 08:33
"12 százalék" éljen a demokrácia...
vigyor
2021. március 18. 08:06
4x????? Ilyen csak diktatúrában lehet, elcsalták a választást, birkák a szavazók és megvették őket ezt minden közepesen képzett hazai moslékkoalás tudja! Bizony!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!