Szimat-gyorsteszt: Kiszagolják a kutyák a COVID-fertőzést

2021. február 03. 21:30

A betanított kutyák 94 százalékos pontossággal szagolják ki az új koronavírust.

2021. február 03. 21:30
null

Egy német állatklinikán betanított kutyák az emberi nyálból vagy a légutak váladékából 94 százalékos pontossággal szagolják ki az új koronavírus, a SARS-CoV-2 okozta betegséget. „A fertőzött emberek sejtjeiből származó illat kiszimatolására tanítottuk be a kutyákat” – mondta el Esther Schalke, a német fegyveres erők kutyáinak egyik állatorvosa.

Filou, egy hároméves belgajuhász és Joe Cocker, egy egyéves cocker spániel is a Hannoveri Egyetem kisállatklinikáján kapta a kiképzést.    

„Elvégeztünk egy tesztet, amelyen koronavírusos páciensek mintáit szagoltattuk a kutyákkal, és az 1012 nyál- vagy légútiváladék-mintából 94 százalékos biztonsággal azonosították a fertőzöttséget. Tehát a kutyák valóban képesek kiszimatolni, hogy egy ember fertőzött-e vagy sem” – mondta Holger Volk, a klinika vezetője. A vírus nem bocsát ki szagot, de megváltoztatja az érintett emberi sejtek anyagcseréjét, amely alapján a kutyák ki tudják szagolni a kóros eseteket – tette hozzá.    

Stephan Weilt, Alsó-Szászország miniszterelnökét meggyőzte a kutatás,

és megvalósíthatósági tanulmányokat kért, mielőtt a kutyákat a mindennapi életben, például koncertek előtt is bevetnék. 

„Most néhány kiválasztott esemény előtt kell tesztelnünk őket” – tette hozzá a politikus, aki szerint például kisebb rendezvények megtartását vagy az étteremlátogatást lehetne biztonságosabbá tenni a kutyák segítségével, és be lehetne vetni őket a határátkelőhelyeken, repülőtereken is.    

Finnországban a betanított kutyák szeptemberben kezdték próbaképpen Helsinki Vantaa repülőterén az utasok mintáinak szimatolását más szűrési módszerek mellett. Chilében a santiagói nemzetközi repülőtéren is igénybe veszik az állati segítséget.

(MTI)

Fotó: MTI Fotó: Vajda János

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2021. február 05. 22:17
Kiszagolják a macskák is. Csak őket ez a feladat nem érdekeli.
Nemaztmondták Feri!
2021. február 04. 19:56
Igaz! Magam láttam a Tv-ben, hogyT-800-ast is kiszagolják!
rókabácsi
2021. február 04. 14:57
akkor miért költünk ennyi pénz tesztre?
triacus
2021. február 04. 14:36
A cikkben említett kutatás: https://bit.ly/3rn66f2 érdemes megfigyelni, hogy a kísérletben preparált mintákat (amit leteszteltek - biztos, ami biztos alapon - többek között RT-PCR teszttel) használnak, a pozitív eseteknél pont a betegség tüneteit mutató, klinikai kezelés alatt álló páciensektől (nem a tünetmentes vagy lappangó egyedektől!) vettek. Tehát ez nem kizárólag a fertőzötteket - akik lehetnek lappangók vagy tünetmentesek - szűri ki, hanem a tüneteket mutató megbetegedetteket. Továbbá a cikk bár nem tér ki arra, hogy a fertőzés melyik stádiumában levő betegekről lehet szó, de gyanítható, hogy koraiban - az RT-PCR tesztek ugyanis akkor a hatásosak: https://bit.ly/3cGCsxi az antitest-testek csak a későbbi stádiumban. Szóval bár ügyesen szerepeltek a kutyák ebben a kutatásban, de feltehetőleg ennek a módszernek is megvannak a gyakorlati korlátai - nem mindegy hogy milyen stádiumban van a fertőzött egyed, számítanak a körülmények (van-e maszk a vizsgált személyen vagy nincs, milyen távolról tudja érzékelni, esetleg más "szagát" - például tüneteket mutató családtagét - érzi-e a kutya, milyen kedve van a kutyának stb...).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!