Az amerikai legfelsőbb bíróság az illegális migránsok gyors kitoloncolása mellett foglalt állást

2020. június 25. 18:47

Elemzők szerint az alkotmánybíróság ezzel Donald Trump amerikai elnök bevándorláspolitikája mellett foglalt állást.

2020. június 25. 18:47

Az illegális migránsok gyors kitoloncolása mellett foglalt állást egy csütörtökön hozott döntésével az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság. Az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő legfelsőbb bíróság egy srí lankai illegális migráns ügyében hozott ítéletet, elutasítva azt, hogy alkotmánysértő volna a korlátozott vagy rövidített bírósági felülvizsgálat utáni gyors kitoloncolás. Elemzők szerint az alkotmánybíróság ezzel Donald Trump amerikai elnök bevándorláspolitikája mellett foglalt állást.

A Srí Lankából érkező tamil férfit 2017-ben tartóztatták le, nem sokkal azt követően, hogy átlépte az amerikai határt a kaliforniai San Diego és a mexikói Tijuana között. Azt állította, hogy a hazájában üldözték, mert a tamil kisebbséghez tartozik, és a hatóságok megverték és megkínozták a politikai kapcsolatai miatt. Az amerikai hatóságok nem tekintették „hitelt érdemlőnek” a szavait, miszerint a hazájában félnie kell. A tamil férfi fellebbezett, a San Franciscóban székelő, 9-es számú kerületi bíróság pedig neki adott igazat. Az ügy ezt követően került a szövetségi alkotmánybíróság elé.

A csütörtöki döntés 7:2 arányban született meg

A csütörtöki döntés 7:2 arányban született meg, két liberális bíró szavazott ellene, két másik liberális bíró, Ruth Bader Ginsburg és Stephen Breyer azonban a konzervatívokkal együtt voksolt. Indoklásában Samuel Alito bíró azzal érvelt, hogy a régóta elismert gyakorlat szerint nem rendelkeznek teljes körű amerikai alkotmányos jogokkal azok az emberek, akik csak várakoznak a legális státuszra. Ebben az esetben pedig a kongresszusnak megvan a felhatalmazása arra, hogy eldöntse, milyen jogokat ad meg a migránsnak.

Alito leszögezte: „miközben az illegális migránsoknak megvan a joguk a kitoloncolással kapcsolatos teljes körű jogi eljárásához, a legfelsőbb bíróság már korábban kimondta, hogy a kongresszusnak jogában áll meghatároznia a jogszerű belépéshez szükséges feltételeket”. A bíró emlékeztetett arra is, hogy a kongresszus 1996-ban életbe léptette az illegális bevándorlókra vonatkozó törvényt, amelynek értelmében lehetséges „a nyilvánvalóan érdemtelen” állítások elutasítása és az illegálisan az országba érkezett személy gyors kitoloncolása.

(MTI)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Daily
2020. június 25. 20:39
A lényeg: " Indoklásában Samuel Alito bíró azzal érvelt, hogy a régóta elismert gyakorlat szerint nem rendelkeznek teljes körű amerikai alkotmányos jogokkal azok az emberek, akik csak várakoznak a legális státuszra. "
balsors
2020. június 25. 20:25
A migráns csak illegális lehet, a legálisan beutazók menekültek, vendégmunkások stb.
NTLLK
2020. június 25. 19:26
Nocsak! Nocsak!
llnnhegyi
2020. június 25. 19:00
Orbánék tanuljanak most az USA tol . Ne az EU bíróságától! Be sem kell engedni őket engedély nélkül! Ha mégiscsak jönnek/ kusznak/ másznak,elfogni öket és visszaküldeni/toloncolni a határ túloldalára!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!