Magyar acélsólyom debütál a világ legnagyobb sporteseményén

2019. január 30. 13:47

Egy találkozó, 110 millió néző – ez a Super Bowl, az amerikaifoci-bajnokság éves döntője. Ezt idén Atlantában, a helyi Falcon stadionjában rendezik meg, ami erőteljes magyar jelenlétet tesz lehetővé, ugyanis a stadion előtt Szőke Gábor Miklós acélból készült sólyomszobra áll.

2019. január 30. 13:47

Az Octogon építészeti folyóirat honlapján publikált írás szerint a képzőművész szobrát Arthur Blank, az Atlanta Falcons NFL és az Atlanta United futballcsapat tulajdonosának megbízásából készítette el 2017-ben (közvetlenül a FINA vizes világbajnokság Vízi legendák szoborsorozata előtt).

Lenyűgöző adatok

Maga az alkotás, a rozsdamentes acélból készült sólyom a világ legnagyobb szabadon álló madár ábrázolása, magassága 13 méter, szárnyfesztávolsága 21 méter, súlya 33 tonna. Szőke a ragadozó zsákmányát futball labdaként ábrázolta. A széttárt szárnyú acélsólyom az amerikai fociban ismert touchdown pillanatát jeleníti meg: Szőke ragadozómadara lecsap áldozatára és leérkezik vele a földre. A bronzból készült labda léptékét tekintve a művész korábbi munkáihoz hasonlóan grandiózus: 4 méter átmérőjű és 4 tonna, a maga nemében is a világ legnagyobb szabadon álló alkotása.

A köztéri alkotást felállítása óta Atlanta szíveként emlegetik a helyiek és a nemzetközi sajtóban is. Lenyűgöző alkotás, és ez a további számadatokból is kiderül: a több mint féléves tervezés mellett közel 8 hónapos megvalósítás és 5 hónapos helyszíni munka áll, azaz összesen két évig tartott az a munka, amelyen 200 ember dolgozott.

Csepelről Atlantába

A képzőművészt a szobor tervezése során megragadta a város története: Atlanta négyszer égett le és épült újjá poraiból. A műalkotás Szőke Gábor Miklós egyedülálló csepeli stúdiójában és bemutatótermében készült, innen szállították 1,5 hónapon keresztül szárazföldön és vízen Atlantába, ahol saját, statikusokból, szobrászokból, hegesztőkből álló csapatával és többségében magyar szakemberekből álló alvállalkozóival közel féléven keresztül dolgozott a szobor installálásán.

Szőke Gábor Miklós az alkotófolyamatól a következőket nyilatkozta: „Mielőtt elkezdek tervezni, szeretek ellátogatni a szobor jövőbeni helyszínére és magamba szívni a helyi kultúrát, megismerni az épített környezetet és az ott lakó emberek gondolkodását. Atlanta tényleg olyan, mint a filmeken: egyszerre van jelen a déli állam hányattatott történelme és a Fortune 500-as cégek high-tech felhőkarcolói. Ez a város volt a civil jogi mozgalmak úttörője és gócpontja és itt játszódik többek között a Walking Dead, a Stranger Things vagy az Elfújta a szél. Az Atlanta Falcons »Rise up!« mottója ragadott meg először, amikor megfogalmaztam ezt a szobrot. Felemelkedés és felszabadítás. Elképesztő élmény lesz közel két év távlatában viszontlátni az Atlanta Falcont, főként a Super Bowlon, ahol túlzás nélkül állíthatom, hogy rajta lesz a világ szeme. A szobor olyan hatalmas közösségformáló erővel bír, amiről eddig csak álmodni mertem. Hálás vagyok, hogy ennek részese lehetek.”

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rugo
2019. január 30. 19:22
Gratulálok a világraszóló sikerhez! (úgy tűnik a labda tömör bronz - érdekes)
Szittya Attila Bendegúz
2019. január 30. 18:27
Nehogy már örülni tudj egy magyar sikernek! Ja, hogy te nem vagy magyar...
lutra
2019. január 30. 17:22
Egy hasonlóra kellene lecserélni a Gellért-hegy szovjet emlékművét. Lehetne kétszer ekkora, karmai között ősmagyar szablyával.
Lion
2019. január 30. 16:18
Menő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!