Macedónia megy, Észak-Macedónia jön

2019. január 11. 20:03

Megszavazta a balkáni ország névváltását a szkopjei parlament, ezzel véget ér a 27 éves vita Görögországgal, és megnyílhat az út az euroatlanti integráció előtt. Az országot ezentúl Észak-Macedóniának fogják hívni.

2019. január 11. 20:03

Az alkotmánymódosításhoz kétharmados többségre volt szükség, végül a 120 tagú törvényhozás 81 képviselője szavazott igennel a javaslatra.  Macedón részről ez volt az utolsó lépés a névvita lezárási folyamatában, ezt követően már csak a görög parlamentnek kell ratifikálnia a tavaly júniusban a két ország között megkötött megállapodást, és ezzel elhárulnak az akadályok Szkopje euroatlanti integrációja elől. 

Ígéretéhez híven a legnagyobb ellenzéki párt, a Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-PMNE) bojkottálta az ülést. Az alkotmánymódosításról korábban már kétszer is szavaztak a szkopjei politikusok, októberben az alaptörvény módosításának megkezdéséről voksoltak, ehhez is kétharmados támogatottságra volt szükség. Akkor 80 képviselő voksolt igennel, 39 pedig nemmel. Decemberben pedig a módosító indítványok szövegéről szavaztak, ehhez már egyszerű többség is elég volt.

A mostani szavazást megelőző vita szerdán kezdődött, akkor Zoran Zaev kormányfő a parlamentben reményének adott hangot, hogy a szavazás sikeres lesz, és a javaslat megkapja a szükséges kétharmados támogatottságot. Mint mondta: ez megnyitja a kapukat Macedónia európai jövője előtt. Hrisztijan Mickoszki, a VMRO-DPMNE elnöke pedig úgy nyilatkozott, pártja nem vesz részt a parlamenti vitán, mert azon a macedón identitás megszüntetéséről szavaznak. A névváltoztatást ellenzők szerda óta tiltakoztak a parlament épülete előtt.

Még tavaly júniusban hagyták jóvá az EU általános uniós ügyekben illetékes miniszterei, hogy Macedóniával 2019 júniusában megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások, és a NATO is júniusban hívta meg tagjai közé Macedóniát. 1991 óta folyt Macedónia és Görögország között, azóta, hogy Macedónia függetlenné vált Jugoszláviától. Mivel Görögország északi tartományát, ahol jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják, a görögök úgy vélték, a macedónok területi követelésekkel állhatnának elő.

Ezt megelőzendő tiltakoztak a hasonló névválasztás ellen, és mindeddig akadályozták a nyugat-balkáni ország euroatlanti integrációját. Az ország így a nemzetközi dokumentumokban eddig a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viselte, alkotmányában azonban nem szerepelt utalás Jugoszláviára. Macedónia az új névvel, Észak-Macedóniával egyértelművé teszi, hogy nem tart igényt az észak-görögországi területre.

(MTI)

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2019. január 11. 22:33
De jó neki más gondjuk nincs ,például a bevándorlás.
Lotti
2019. január 11. 21:06
Innen nehéz megérteni ezt a majd 3 évtizedes vitát. Az Észak-Macedónia név utalhat arra, hogy van ennek az országnak egy déli fele is. Amúgy semmilyen tekintetben nincsenek egy súlycsoportban a görögökkel. Inkább az albánoktól félhetnek. Akik név ide, vagy oda elrekvirálhatják országukat.
Akitlosz
2019. január 11. 21:06
"Macedónia az új névvel, Észak-Macedóniával egyértelművé teszi, hogy nem tart igényt az észak-görögországi területre." Azzal aztán ugyan nem. Magyarország neve is Magyarország és nem csak Közép-Magyarország, mégsem tart igényt egykori önmagára és a szomszédok sem tiltakoznak, hogy mire fel hívják az országot Magyarországnak. Mert megoldották az országukon belül úgy, hogy máshogyan hívják az 1918. előtti és az 1918. utáni Magyarországot lásd Uhorsko vs.Madarsko és nem tartják jogfolytonosnak.
Akitlosz
2019. január 11. 20:27
Az új név még inkább kifejezi, hogy az ország nem teljes, a déli része Görögországhoz tartozik. Úgyhogy nem is értem a görögök logikáját.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!