Továbbra sem akarja lezárni a határt a német kormány

2015. október 19. 19:43

A német belügyminiszter szerint nincs mód a határ teljes lezárására, de ennek nem a teljes nyitottság az egyetlen alternatívája. Thomas de Maizière szerint napirenden van a tranzitzónák létrehozása, de a szociáldemokraták nem támogatják, mert szerintük az egy fogda lenne a menedékkérők számára.

2015. október 19. 19:43

A német kormány továbbra sem akarja lezárni a határokat, és nem tartja szerencsésnek az erről kibontakozott vitát. Thomas de Maizière belügyminiszter hétfőn az N24 hírtelevíziónak azt mondta, hogy nincs lehetőség a határ hermetikus lezárására, de nem is a teljes nyitottság a határzár egyetlen alternatívája, a vita azonban mindig e két „szélsőség” körül forog. A belügyminiszter hangsúlyozta: azzal érdemes foglalkozni, ami megvalósítható, és amit elhatároznak, azt végre is kell hajtani, mert minden egyes újabb bejelentés erősíti a „szívó hatást”. Ezt mutatja szerinte, hogy akkor indultak meg „igazán nagyon sokan”, amikor Magyarország bejelentette, hogy kerítést épít a határára, mert a sok ember be akart érni az EU-ba, mielőtt elkészül a kerítés.

Határzár helyett szerinte egymást kiegészítő intézkedések sorára van szükség. Erősíteni kell az uniós külső határ védelmét, főleg a görög-török határon, és védeni kell a német határt is. A határellenőrzést már visszaállították, és napirenden van a tranzitzónák kialakítása, ez az ügy viszont egyelőre vitatott – mondta a belügyminiszter. A konzervatív CDU politikusa visszautasította a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) bírálatait, miszerint a tranzitzóna „fogda menedékkérők tízezreinek”. Ezzel az állítással szemben a tranzitzóna arra való, hogy kiszűrjék az irataikat szándékosan elhagyó, a hatóságok megtévesztésére törekvő migránsokat, a menedékjogi kérelemmel nem először próbálkozó bevándorlókat és mindazokat, akik nyilvánvalóan nem szorulnak a német állam védelmére, és így csökkenthető a Németországba érkező menedékkérők száma – mondta Thomas de Maizière.

Közben a CDU/CSU parlamenti (Bundestag-) frakciójának egy befolyásos csoportja, a kis- és a közepes vállalkozások érdekeit képviselő parlamenti kör (PKM) vezetője, Christian von Stetten némileg módosította álláspontját a határzár ügyében a Bild című lapban hétfőn megjelent beszámolóhoz képest. A politikus azt mondta, a csoport hivatalosan nem készít indítványt arról, hogy le kell zárni a határokat, de tárgyalnak az ügyről és megvitatják azt az indítványt, amelyet a frakció belügyi szakpolitikusai készítenek. Az indítvány arról szól, hogy a kezelhetetlenné vált menekültáradat miatt a törvényhozásnak köteleznie kell a kormányt a határok lezárására. Ezt egyre többen követelik a konzervatívoknál, ugyanakkor a CDU-ban sokan Angela Merkel pártelnök-kancellár menekültpolitikáját támogatják. Hétfőn megjelent adatok szerint már ezernél is többen írták alá azt az egy hete megfogalmazott levelet, amely szerint tartani kell a Merkel-féle irányvonalat. A felhíváshoz tartományi gyűlésekből, a Bundestagból és az Európai Parlamentből is csatlakoztak CDU-s képviselők, és az aláírók között az SPD-ből és az ellenzéki Zöldek közül is vannak politikusok.

Figyelik a Pegida-mozgalmat

Németországban a belső elhárításért felelős alkotmányvédelmi hivatal (BfV) veszélyesnek tartja és ezért fokozott figyelemmel követi az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalmat – mondta a belügyminisztérium szóvivője hétfőn Berlinben. A kormány több tagja óva intette a polgárokat, hogy csatlakozzanak az egy éve indult mozgalomhoz, amely este ismét tüntetést tart Drezdában. Joahannes Dimroth a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, hogy a BfV szövetségi és tartományi szervezetei ugyan nem vették operatív megfigyelés alá a Pegidát és különböző társmozgalmait, de „szorosan nyomon követik” tevékenységüket, mert a tüntetéseiken egyre több uszítást tapasztalnak és az „agressziós potenciál” emelkedését regisztrálják.

Heiko Maas igazságügyi miniszter hétfői nyilatkozata szerint a Pegida és társai „vetik el a gyűlölet magvát”, amelyből a menedékkérők és az őket támogató emberek elleni „erőszak sarjad”. Thomas de Maizière belügyminiszter hangsúlyozta: mindenkinek távol kell tartania magát azoktól, akik „megfertőzik országunkat a gyűlölet mérgével”.

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2015. október 20. 10:20
Tehát mint a szódát a palackba, nyomják a beözönlőket országukba, míg fel nem robban.
alizka
2015. október 20. 10:11
majd ha 5% felé megy az iszlamisták támogatottsága késő lesz: http://888.hu/article-igy-lehet-barkibol-terrorista
Dénia
2015. október 20. 08:47
Az agressziós potenciál pont azért növekszik, mert a fasisztoid szélsőliberális uralom így viselkedik. Nem hajlandó figyelembe venni az emberek aggodalmát, és nem kis rétegről van szó, valamint megbélyegzi, és titkosszolgálatot állít a civil szerveződéseikre. Milyen érdekes, hogy az amerikai elnök nem gyakorol nyomást a civilek vegzálása miatt Németországra.
luga
2015. október 20. 08:46
Most már csak azt várom, hogy Németország mikor lesz szolidáris azokkal az országokkal, amelyeken átcsörtet ez az áradat, hatalmas költségeket okozva? A be nem fogadható százezrek hazaküldésének a költségeiről nem is beszélve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!