Egy kereszténydemokrata és egy bárónő Európa élén

2009. november 20. 08:14

Herman Van Rompuy belga miniszterelnök lesz az Európai Unió első elnöke, Catherine Ashton brit kereskedelmi EU-biztos pedig az első külügyminiszter - jelentette be az elnöklő Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök az EU állam- és kormányfőinek csütörtöki brüsszeli találkozója után.

2009. november 20. 08:14
Reinfeldt elmondta azt is, hogy a döntés mind a 27 tagállam vezetőjének egyhangú egyetértésével született. Ashton megbízatásához hivatalosan még az Európai Parlamentnek is hozzá kell járulnia. A svéd miniszterelnök azt is bejelentette, hogy az uniós tagországok kormányait képviselő Tanács főtitkári posztját a jövőben Javier Solana főképviselő eddigi helyettese, Pierre de Boissieu tölti be. 

Az Európai Unió elnöki megbízatását Herman Van Rompuy belga miniszterelnök elfogadta. Sajtótájékoztatóján Van Rompuy hangoztatta, hogy az EU nehéz időszakot él át, és a következő két évben kiemelten fontos feladatok állnak a szervezet előtt. Catherine Ashton nagy megtiszteltetésnek tekinti európai uniós külügyi főképviselői megbízatását. Ashton hangsúlyozta, hogy a megbízatást kihívásnak tekinti, és igyekszik minden tekintetben megfelelni a tagországok elvárásainak. A politikus egyúttal méltatta leköszönő elődje, Javier Solana munkásságát.

Korábbi értesülések szerint 6-10 uniós tagországnak eredetileg különvéleménye volt, és különösen Rompuyjel szemben tápláltak kételyeket. Ezek az országok - mondták diplomaták - előnyben részesítették volna az elnöki tisztségre Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőt. Egyelőre nincs hivatalos bejelentés arról, hogy az egyetértés teljes lett volna.

Herman A. Van Rompuy, Belgium 49. miniszterelnöke 1947. október 31-én született Brüsszelben. A nagy múltú Saint-Jans-Berchmans főiskolára járt Brüsszelben, majd közgazdaságtudományt hallgatott a Leuveni Katolikus Egyetemen. 1972 és 1975 között a belga nemzeti banknál dolgozott. 1973 és 1977 között a kereszténydemokrata párt elődje, a Keresztény Néppárt (Christelijke Volkspartij) ifjúsági tagozatának volt az elnöke. 1975 és 1980 között a párt országos vezetőségének tagja, 1988 és 1993 között a CVP elnöke volt. 1988-1995 között a belga szenátus, 1995-től a képviselőház tagja. 1993-ban kapott először kormányzati posztot, Jean-Luc Dehaene kormányában miniszterelnök-helyettes, illetve költségvetési miniszter volt 1999-ig. 2004-ben államminiszterré nevezték ki, 2007. július 12-én megválasztották a képviselőház elnökének, ezt a posztot miniszterelnökké választásáig töltötte be. 2008 végén kapott kormányalakítási megbízást, s kabinetje 2008. december 30-án tette le hivatali esküjét. A Wall Street Journal úgy jellemezte Van Rompuyt, hogy a kilencvenes években hozzájárult a belga költségvetés rendbetételéhez, az euró bevezetésére való felkészüléshez és jól kiismeri magát a hallatlanul bonyolult belga államgépezetben. Van Rompuy nős, számos nyelven beszél, anyanyelvén, flamandul verseket ír a japán költészet haiku elnevezésű, jellegzetes háromsoros versformájában.

Catherine Ashton - bárónői rangban - a kormányzó brit Munkáspártot képviselte a londoni parlament felső kamarájában, a Lordok Házában, amíg tavaly az EU brüsszeli bizottságának kereskedelmi biztosa nem lett. Ashton bárónő Peter Mandelsont váltotta a brit EU-biztosi székben. Lord Mandelsont egykori ádáz politikai ellenfele, Gordon Brown hívta meg kormányába, az üzleti ügyek tárcáját adva az "új Labour" - vagyis a modernizált brit baloldal - egyik volt főideológusának. Az 53 éves Catherine Ashton - akinek hivatalos címe északnyugat-angliai születési helye után Upholland bárónője - jóval kevésbé ismert politikai személyiség, mint brüsszeli elődje, jóllehet 2007-től tavalyi EU-biztosi beiktatásáig ő volt a Lordok Házának vezetője. Ez a cím kabinettagsággal jár, és ötvözi a mindenkori kormánypárt felsőházi frakcióvezetőjének, valamint az egész felső kamara napi működéséért felelős tisztviselőnek a feladatait. EU-biztosi jelölését az ellenzéki brit konzervatívok annak idején bírálták, azzal az érvvel, hogy Catherine Ashtonnak nincsenek széleskörű nemzetközi kereskedelmi ismeretei. A brit politikus kinevezését azonban a bizottsági meghallgatás után az Európai Parlament nagy többséggel jóváhagyta.

Az Európai Tanács elnökének jogkörét a Lisszaboni Szerződés nem írja körül pontosan. A poszt betöltőjének ki kell majd alakítania a munkamegosztást a félévente változó soros uniós elnökséget adó ország vezetőjével. Van Rompuy esetében fontos körülmény, hogy Belgium jövő év második felében lesz az EU soros elnöke. (MTI)

Van Rompuy a mérlegen

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2009. november 21. 12:58
Én örülök, hogy az EU erősödik és mi tagjai vagyunk. Nehezebb megerőszakolni az országot. Csak az EU-n keresztül lehet. Ebben a világban a lenge alsónadrág is védelmet jelent.
Cavinton
2009. november 20. 19:24
Meg is szívtuk.
Sebastian Knight
2009. november 20. 14:22
Cavinton: Károlyi gróf is baloldali volt.
Cavinton
2009. november 20. 14:09
Munkáspárti "bárónő". Klassz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!