Nézze meg a jánosházi templom újraálmodott freskóit!
2018. december 31. 12:37
Székely János szombathelyi megyéspüspök felszentelte a jánosházi plébániatemplomot, amelynek belső tereit hosszú munkával rekonstruálták idén.
2018. december 31. 12:37
p
0
0
19
Mentés
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a jánosházi Keresztelő Szent János plébániatemplom teljes belső rekonstrukción esett át. A freskókat és a teljes belteret újították meg a korábbi hagyományok szellemében. Korábbi riportunkban Hutóczki Vivien festő-restaurátor, a helyreállítást végző csapat tagja így fogalmazta meg a rekonstrukciós kihívásokat:
„A jánosházai templom belmagassága 11 méter, és összesen 900 négyzetméternyi falfelület helyreállítását kell megoldanunk. Ez különböző mértékű és nehézségű problémákat vet fel. Vannak részek, ahol a korábbi beázások miatt teljes vakolatcserét hajtottunk végre. Egyes hevederek és ablakbélletek a statikai mozgások következtében erőteljesen megrepedtek, e szakaszok falazási munkát is igényeltek. Az esztétikai kiegészítések, a festészeti munka helyreállítása, amit igazából a néző látni fog, csak egy kisebb – de a leglátványosabb – része egy komplex restaurálási folyamatnak.”
A jó hír, hogy a templom felújítása befejeződött, amit Székely János megyéspüspök szentmise keretében fel is szentelt. A csodálatos templombelsőről itt láthatnak képeket. A püspökkel pedig karácsonykor interjúztunk, az itt találják.
Ezt kínálja a nagyszabású Büszkeség-menet? Egy szombat délután felolvadhatsz a tömegben, hogy aztán másnap reggel már megint szorongj, hogy ki hol mit gondol rólad? Francesca Rivafinoli írása.
Skoroszów templomának festményei tragikus vallomást rejtenek: 1945-ben hónapokig itt bujkált négy, Erdélyből elhurcolt magyar zsidó nő. A lengyelek szeretnék megtalálni a leszármazottaikat, hogy közösen emlékezhessenek.
Berta Ádám novelláiban nem az a fontos, mire megy ki a játék, hanem az aktus, amivel a lélek káoszába pillantunk – a lehető leghétköznapibb szituációkban. Kovács Gergő írása.
Mit mond el rólunk az, ahogyan a királyainkra emlékezünk? A Szent László koronája című tanulmánykötet nem csupán egy évszázadokkal ezelőtti uralkodó kultuszát mutatja be, hanem annak eleven lenyomatát a mai magyarságtudatban.
Amúgy a mennyezeten lévő freskó valaminek a másolata? Már kb. 5 templomban láttam szinte tök ugyan ilyen kompozíciót. Még a 4 evangélista is stimmel a sarkokban.