Tudjuk, hogy a határon túli magyarok alakító tényezői lehetnek hazánk fejlődésének, országunk külföldi megítélésének és a magyar politikai életnek is. Tudjuk, hogy a fiatalság véleménye kiemelten fontos, mert az ő kezükben van a jövő. Most pedig már azt is tudjuk, hogy a külhoni fiatalok hogyan vélekednek például nemzeti hovatartozásukról, migrációról, politikáról, vagy az előttük álló jövőről.
A határon túli magyarság kérdése hálás téma. Időről időre előkerül, mint a nagymamától örökölt tortás tányér: évente néhányszor kihalásszuk az alsó polcról, leporoljuk, esetleg használjuk is, majd visszatesszük a helyére. Finoman bánunk vele mert régi, kényes darab, amit generációról generációra öröklünk a családban, használati útmutatóval együtt.
Az elmúlt évek (évtizedek) során számos szociológus foglalkozott a külhoni magyarsággal, annak problémáival és érdekeivel. Fontos és hasznos munkákról van szó, mégis úgy tűnik, hogy az ifjúságkutatás témakörében az egész Kárpát-medencére kiterjedő, egységes, reprezentatív vizsgálatok területén voltak még fehér foltok.
Ezen űr kitöltésére vállalkozott a GeneZYs 2015, melynek keretein belül a Mathias Corvinus Collegium és az MTA Kisebbségkutató Intézete 2015 végén 2700 fős, 15-29 év közötti fiatalokból álló, reprezentatív mintán vizsgálta a külhoni magyarok jelenlegi helyzetét, látásmódját és jövőbeni terveit.
Eredményeiket a „Változó kisebbség” című, Papp Z. Attila által szerkesztett kötetben publikálták, melyben nemzetközi és kárpát-medencei kontextusban, a magyarországi ifjúsági szociológia eredményeit és a többségi ország szemszögét is figyelembe véve értelmezik vizsgálatuk tanulságait. A témában azóta előadást és kerekasztal-beszélgetést is tartottak, amiről a Mandiner itt tudósított.
A kutatás segítségével információkat nyerhettünk a külhoni magyar fiatalságról;
megismerhettük véleményüket gazdasági helyzetükről, identitásukról, migrációs terveikről, politikai érdeklődésükről,
s számos más dologról is.
Azok a boldog szép napok…
A vizsgálatban 15 és 29 év közöttiek vettek részt: tanulók, munkát kereső fiatalok és már dolgozó felnőttek is. A GeneZYs 2015 céljául tűzte ki, hogy megtudja, mivel foglalkoznak a fiatalok (tanulnak, munkanélküliek, gazdaságilag inaktívak vagy aktívak) az egyes régiókban, s ezáltal vizsgálhassa, milyen változások történtek a kétezres évek eleje óta.