A fellendüléssel együtt is kiszámíthatatlan a környezet
A saját belsőépítész-vállalkozást vezető Zoli inkább az üzleti szempontból fogja meg a vállalkozó-alkalmazott dilemmát. Mint mondta, ő mindig is vállalkozó szellem volt, nem tudna alkalmazottként dolgozni, de valakinek meg az való, ha elrettenti a vállalkozással járó kockázatvállalás. A harmadik típusba azok tartoznak, akik részmunkaidőben egy cég alkalmazottai, de kiegészítésként be is dolgoznak másoknak vállalkozóként.
Mint mondta, az ő kis egyszemélyes cége most van abban a fázisban, hogy már nagyobb projektjei vannak, és ehhez bedolgozókat keres, mivel alkalmazottakat nem mer fölvenni. Az adózási szabályok miatt ez nagyon kockázatos, mert mi van, ha mégse jön be egy darabig megrendelés? – teszi fel a kérdést, bár rögtön hozzá is teszi: ez azért nem jellemző, az elmúlt három évben nem nagyon lógatta a lábát. „De alkalmazottakat csak akkor mersz felvenni, ha tudod előre, hogy te kapod meg három évig az összes állami megrendelést. Mert egyébként kiszámíthatatlan” – mondja Zoli.
Képtelenség követni a jogszabályváltozásokat
A kiszámíthatatlanságnak nem csak piaci okai vannak, de rátesz erre egy lapáttal a jogszabályi környezet is, ami olyan gyakran változik, hogy az általunk megkérdezett építészek egybehangzó véleménye szerint „fizikai képtelenség követni is, nem ám betartani”.
A változások közül mostanában az építészekre vonatkozó kötelező felelősségbiztosítás és a háromszáz négyzetméter alatti építmények előzetes engedélyeztetésének az eltörlése kapta a legnagyobb figyelmet. Emellett viszont ott vannak a településenként és budapesti kerületenként változó önkormányzati építési szabályok, amik miatt „Budapesten őrület építkezni” – ahogy Eltér István kamarai alelnök fogalmazott. Mint mondta, a budapesti városrendezési szabályzat alapjait már százötven éve letették: „arra épül a mai is, csak sokszor indokolatlanul kibővítették és bonyolították, így egyre rosszabb lett az elmúlt 4-8-16 évben – politikától függetlenül”.
A dolgot nehezíti, hogy a gazdasági válság miatt sok építkezést félbehagytak, és mostanra, amikor folytatnák, teljesen megváltozott szabályozáshoz kell alkalmazkodni. „Elképesztően vékony jégen járunk, amikor az önkormányzatokkal egyeztetünk. Hatszáz osztállyal kell egyeztetni, minden teljesen átláthatatlan. A javaslatainkat nehezen fogadják be, miközben ők is elismerik, hogy logikátlan dolgok vannak a szabályozási tervben” – sorolja Éva, aki nyugat-európai tapasztalatai alapján azt mondja: összehasonlíthatatlan az ottani és itteni hatósági eljárás. „Ott két-három egyeztetésen átment az egész, meg lehetett győzni őket észérvekkel. Szóval sokkal nyitottabbak a szakma véleményére, nem ellenségként tekintenek ránk” – mondja.
A szabályozással kapcsolatos kritikák kapcsán megkérdeztük Füleky Zsoltot, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkárát is. Füleky érdeklődésünkre az építésügyi bürokráciacsökkentést dicsérte, ami miatt szerinte nagy fellendülés van a tervezési és kivitelezési piacon.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy egy átlagos családi ház építésénél a korábbi 5-6 hónapos engedélyeztetési eljárás helyett most már a bejelentés után 15 nappal meg lehet kezdeni az építkezést.
Az engedélyeztetés eltörlése kapcsán ugyanakkor a kamarai alelnök, Eltér István azt mondta: az önkormányzat előzetes részvétele egyfajta garanciális elem volt az építészek számára, akiknek most egyedül kell vállalniuk a felelősséget, ha utóbb, az építkezés után évekkel jogvitába kerülnek a megrendelővel. Ugyanakkor az is igaz, hogy a hatóság sokszor akadályozta az építkezést – ismerte el.
*
„Reménytelen, hogy azt látod: a rendszer konzerválja ezt a szart”
Zoli az építészeknél általánosabb kontextusban így összegzi a közállapotokat: a munkaerőhiány „nem csak abból fakad, hogy kevés az ember és sok a munka. Az én generációm nem hülye. Nem csak az fontos, hogy legyen pénze; hanem hogy azt csinálja, amit szeretne, megbecsüljék a munkáját és ne kezeljék robotként. Ő is jól akar élni, nem napi tíz órát dolgozni 250 ezerért. Pár évig csinálja: látja, hogy nincs magánélete, ugyan nyaral, de se kocsija, se lakása. És hiába próbál változtatni a rendszeren, falakba ütközik. Azt látja, hogy a rendszer konzerválja ezt a szart, így egy idő után inkább lelép.”
***
A hazai munkaerőhiánnyal kapcsolatos cikkeinket itt olvashatják.