Az építési vállalkozók belendülnek, és a csok ebben csak az egyik tényező
A családi otthonteremtési kedvezménynek nem csak a baby boom lehet az egyik remélt hozadéka, de az ingatlanpiac felpörgetése is. Ez nagyon rá is fér a hazai ingatlanpiacra, amely 2013-ban évszázados mélyponton volt: még a világháború alatt, 1944-45-ben is több lakás épült Magyarországon, mint három évvel ezelőtt, holott a meglévő lakásállomány szinten tartásához évi 40-50 ezer lakást kellene építeni – mondta el egy minapi nyilvános előadásban Ferencz Iván, a Fundamenta jogi igazgatója. Ehhez képest nagyságrendekkel kisebb az újonnan épített lakások száma a KSH adatai szerint: 2015 első félévében például háromezer, amit ha még optimistán meg is duplázunk, akkor is csak hatezer jön ki egy évre.
A lakáspiacnak a devizahiteles válság sem tett jót, de az sem, hogy a bankokra különadókat vetettek ki – mondta a Fundamenta jogi igazgatója. Mindenesetre 2016 elején stabilizálódni látszik a helyzet, hiszen kivezették a devizahiteleket és a fair banki tevékenységet előíró szabályozást vezettek be – tette hozzá. Ferencz azt is elmondta: tavasszal várható, hogy Magyarország átülteti a jelzáloghitelezésről szóló EU-s irányelvet, ami szintén hozzájárulhat a lakáspiac felpörgetéséhez.
Vagyis nem csak a csok, de számos más, a hitelezéssel és az építkezéssel összefüggő intézkedés is az ingatlanpiac élénkítése irányába mutat. Öt százalékra csökkentették a lakásépítés áfáját, új lakás építése esetén 5 millió forintig visszakérhető az áfa, és egyszerűsítették az építkezést övező bürokratikus engedélyeztetést is: ennek értelmében 300 négyzetméter alatt nem kell engedélyt kérni az építkezéshez. Ettől persze az építési szabályokat be kell tartani, de ez a könnyítés így is könnyen visszafelé sülhet el és kaotikus állapotokhoz is vezethet.
Mindezen könnyítések, olcsósítások és a csokos támogatás hatására várható-e, hogy a családok tömegesen vágnak bele a saját házuk felépítésébe? – kérdeztük Markó Gergelyt, a City Cartel ingatlaniroda igazgatóját. Markó alapvetően nem számít arra, hogy a magánerős építkezések száma jelentősen növekedne, viszont az építési vállalkozók, akik eddig felújításból éltek, rá fognak állni az építkezésekre. Hozzátette: a vállalkozóknak elsősorban a társasházak építése éri meg, hiszen a csok miatt biztosan lesz fizetőképes kereslet az újépítésű lakásokra, ráadásul az áfacsökkentés miatt a költségeik se lesznek olyan magasak.